Tam Kapanmayla Birlikte Esnafa Destek Müjdesi Geldi! Tam Kapanma ile Başlıyor!

Tam Kapanmayla Birlikte Esnafa Destek Müjdesi Geldi! Tam Kapanma ile Başlıyor!
YAYIN TARİHİ: 27.04.2021 16:36:00

Destekler devam edecek mi? Tam kapanmada kimler destek alacak? Tam kapanma da destek ödemeleri devam edecek mi?

Tam kapanma kararı dün kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile beraber duyuruldu. Bununla beraber ekonomik yönden sıkıntı yaşayan esnaf için endişeli bir süreç başladı. Bu kapsamda bir süredir mali kayıp yaşayan esnaf için hükümet düğmeye bastı. Perşembe akşamı başlayacak olan tam kapanma ile beraber desteklerin başlayacağı müjdesi verildi. İşte detaylar...

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE BAŞLIYOR!

Yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) salgını kapsamında hükümet tarafından bir süredir ticaret erbabının yaşadığı mali kayıplarını telafi etmek adına, sağladığı gelir kaybı, ciro kaybı, kira ve sigorta prim destekleri, perşembe akşamı başlayacak olan "tam kapanma" döneminde de süreceği açıklaması yapılmıştır. Koronavirüs salgını kapsamında dünyanın birçok ülkesinde üretim ve tedarik zincirleri olumsuz yönde etkilenmiştir.

Koronavirüs Salgınının Türkiye'de de ortaya çıkmasının ardından hayata geçirilen "Ekonomik İstikrar Kalkanı Tedbirleri" kapsamında yapılan muhtelif düzenlemeler ve bununla beraber sağlanan desteklerle, ticaret erbabının mali açıdan korunmasını sağlamak için Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum tarafından kapsamlı adımlar atılmıştır.

Koronavirüs salgını nedeniyle esnafın yaşadığı mali kayıpların telafisinı sağlamak adına Gelir Kaybı Desteği, Kira Desteği ve Ciro Kaybı Desteği uygulamaya konulmuştur.


Yapılan destekler kapsamında, 133 meslek kolunda 3 ay süre ile aylık 1000 lira olmak üzere ödenen "Gelir Kaybı Desteği"nden 23 Nisan tarihi itibarıyla 1 milyon 33 bin 589 kişi yararlanmıştır. Bu durumda yapılan ödeme tutarı 3 milyar liraya ulaşmıştır.

Ödemesi yapılan "Gelir Kaybı Desteği"ne ilişkin şartlar, iş yeri kira olan esnafın, 160.65 kişiye 3 ay süre ile büyükşehirlerde aylık 750 lira destek sağlanırken, diğer şehirlerde ise aylık 500 lira olmak üzere toplam 250.518,870 lira kira desteği sağlanmıştır.

DESTEKLER DEVAM EDECEK!

Esnafa koronavirüs salgın sürecinde verilen sözü edilen desteklerin tam kapanma döneminde de devam edeceği açıklaması yapılmıştır.

Yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda, lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alanı kapsayacak şekilde 1500 lira sigorta prim desteği mayıs sonuna kadar devam edeceği açıklaması yapılmıştır.

Yapılan açıklamaya göre, Gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteklerine başvuru süreçleri de devam etmektedir. Sözü edilen destekler için son başvuru tarihi 30 Nisan olarak belirlenmişti.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER