Tam Kapanma Bu Akşam Başlıyor! Tam Kapanmada Nereler Ne Zaman Açık?

Tam Kapanma Bu Akşam Başlıyor! Tam Kapanmada Nereler Ne Zaman Açık?
YAYIN TARİHİ: 29.04.2021 17:48:00

Tam kapanmada nereler açık? Tam kapanmada nereler kapalı? Hangi saatlerde açık? Tam kapanmada şehirler arası yasak var mı? Kimler seyahat edebilecek? Tam kapanmada cenaze merasimleri nasıl olacak? Kimler katılabilecek?

Tam kapanmaya kısa süre kala Türkiye genelinde hareketlilik sürüyor. Tüm Türkiye de şehirler arası göç yaşanırken, marketler, bakkallar kalabalıkla boğuşuyor. Herkes tam kapanma sürecine başlamadan önce hareketlilik içinde. Koronavirüs ile mücadele de Türkiye için alınan tam kapanma kararı bugün 29 Nisan 2021 19.00 itibari ile başlıyor ve 17 Mayıs 2021 sabah saat 5'e kadar sürecek ve 17 gün boyunca sürecek. Peki tam kapanma be anlama geliyor, nereler kapalı olacak? Tam kapanma da nereler açık olacak?

29 NİSAN 2021 TAM KAPANMA BAŞLIYOR!

TAM KAPANMA DA KAFE VE RESTORANLAR AÇIK MI?


Tam kapanma 29 Nisan 2021 saat 19.00 itibari ile başladı. Bu kapsamda nereler açık nereler kapalı merak edilirken, restoranlar, lokantalar, kafeterya, pastane gibi yeme, içme yerleri ve online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servisi yapacaklardır. Ramazanın bitmesiyle beraber de saat 01.00’e kadar paket servis yapabileceklerdir.

TAM KAPANMA DA FIRINLAR AÇIK MI?

Tam kapanmada ekmek üretimi yapılan fırınlar ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacağı belirtilmiştir.

TAM KAPANMA DA ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YAPILABİLECEK Mİ?

Bugün saat 19.00 itibari ile Türkiye genelinde tam kapanma süreci başlarken, şehirlerarası seyahatler de bu süreçte zorunlu haller dışında yasaklanmıştır. Bu kapsamda Yurt içi uçuş ve seyahatlerde izin belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca HES kodu sorulacaktır. Bununla beraber uçak hariç, şehirlerarası faaliyet göstermekte olan toplu taşıma araçları ise, yolcu taşıma kapasitesinin %50’lik kısmını kabul edecek şekilde ve araçta yolcuların oturma şekline dikkat ederek sosyal mesafenin sağlanması adına 1 dolu-1 boş olacak şekilde tedbirler uygulanacaktır.


TAM KAPANMADA DAHA ÖNCE BİLET ALANLAR NE YAPACAK?

Tam kapanma döneminde bilet satışı seyahat izin belgesine bağlanırken, tam kapanma kararı öncesinde bilet alan kişiler seyahat edebileceklerdir. Bu kişiler yasak kapsamında olmayacaklardır.

TAM KAPANMADA OTELLER AÇIK MI?

Tam kapanma süreci ile beraber şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan dinleme tesisleri içinde alınan karara göre bu yerler de yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar yasaktan muaf tutulacaklardır. Yeni Kısıtlama döneminde oteller ise, pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonu olan kişiler için, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf tutulmayacaklardır. Bu süreçte konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebileceklerdir.

TAM KAPANMADA CENAZESİ OLANLAR SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

Tam kapanma sürecinde cenaze defin işlemlerinde görevli olan kişiler (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlar yasaklarda muaf tutulacaklardır. Alınan karara göre, cenaze namazlarında yakınları dahil olmak üzere en fazla 30 kişi ile cenaze namazı kılınacaktır. Ayrıca kısıtlamada şehir dışında birinci derecede yakınlarının cenazesine katılacak olan kişiler de, e-devlet’ten veya ALO 199’u arayarak izin belgesi oluşturarak cenazeye katılabileceklerdir.

TAM KAPANMADA MARKET, BAKKAL, MANAVLAR AÇIK MI?

Tam kapanma sürecinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Tam kapanmada zincir marketler ise pazar günleri kapalı olacaktır. Tam kapanmada vatandaşlar araç kullanmaksızın ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabileceklerdir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER