NBA’de Bizi Temsil Eden Türk Oyuncularımız (Cedi Osman)
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

NBA’de Bizi Temsil Eden Türk Oyuncularımız (Cedi Osman)

SPOR

9 Şubat 2020 Pazar 13:16:22

NBA’de Bizi Temsil Eden Türk Oyuncularımız (Cedi Osman)

Cedi Osman, Cleveland Cavaliers takımında forma giyen, Makedonya doğumlu Türk basketbol oyuncusudur. 2011-2017 yılları arasında Anadolu Efeste forma giyen oyuncumuz, 2015 yılında 2. Tur draftında 31. Sıradan Minnesota Timberwolves takımı tarafından seçilmiştir.

Cedi Osman, Cleveland Cavaliers takımında forma giyen, Makedonya doğumlu Türk basketbol oyuncusudur. 2011-2017 yılları arasında Anadolu Efeste forma giyen oyuncumuz, 2015 yılında 2. Tur draftında 31. Sıradan Minnesota Timberwolves takımı tarafından seçilmiştir. 2017 yılında ise Cleveland Cavaliers’ta forma giymeye başlamıştır. Milli gururumuz Cedi Osman bu dönemlerde NBA tarihinin en iyi oyuncularından olan Lebron James ile oynamıştır.Ayrıca belirtmek gerekirse LBJ ile aralarında iyi bir dostluk bulunmaktadır. Lebron, Cedi’nin NBA’ye uyum sağlama süreci boyunca ona destek vermiştir ve takıma adapte etmiştir. Euro League’de kazandığı tecrübeler ve sorumluluk alma becerileriyle Cedi Osman kısa sürede takımına adapte olmuştur.

Yetenekleri ve Takımdaki Yeri

Cedi, Cavaliers takımında kısa forvet oynayan bir oyuncudur. Kendisi pota altına giren ve şut atabilen bir yapıya sahiptir. Özellikle takımının LBJ gittikten sonraki periyodunda daha fazla süre alarak daha fazla sorumluluk yerine getirmeye çalışmıştır. Cavaliers NBA içerisindeki en iyi organizasyonlardan biri olduğu için böyle bir takımda sorumluluk sahibi olmak gerçekten Cedi’nin üstünde büyük bir baskı oluşturmaktadır. Cedi oynatılan setlerde genellikle boş kalıp üçlük atabilen bir oyuncu. Ayrıca kolayca pota altına girip basket-faul aldığı maçlarda oluyor. Kendisi 2.01 boy ve atletizminin el verdiğinden dolayı hem şut atabilen ve hem de pota altına girebilen bir oyuncu. Cedi için takıma yarar sağladığı en iyi konu ise şutları diyebiliriz. Cedi’nin yetenekleri ve potansiyeli içinde bulunduğumuz Cavaliers takım rotasyonunda biraz köreliyor diyebiliriz.

Takımının Konumu ve Takım Arkadaşları

Cavaliers konusuna gelecek olursak söylenecek çok fazla şey var. Özellikle LBJ gittikten sonra takımın yalpaladığı açık ve net ortada. Tecrübeli isimlerin yanısıra takımda skor opsiyonları Collin Sexton ve Darius Garland gibi çaylaklara verilmiş durumda. İkiside NBA konusunda yeni ve daha önce NBA  tarzı basketboldan ziyade kolej basketbolu oynamış olan bu oyuncular gerçekten Cavaliers’ta beklenenin altında bir performans sergiliyor diyebiliriz. Peki Cedi’nin bu konumda kalmasının ve istikrarsız bir sezon geçirmesinin asıl sebebi nedir? Bu konuya oldukça fazla yorum yapılabileceği gibi en büyük etkenin takım için uyumsuzluk olduğunu söylebiliriz. Takım içinde pota altında sorumluluk alabilecek nitelikte insanlar var ama eğer pota dışında, yani üçlük çizgisinde yeterli oyun kurucunuz yoksa ve şutörler aldığı sorumluluğu yerine getiremiyorsa takım istikrarsız olmaya mahkumdur. Tabi bu söylediklerimiz sonrasında Cavaliers hiç üçlük atamıyor değil. Her NBA takımı gibi Cavaliers koçu John Beilein, artık NBA’in daha fazla üç sayı odaklı döndüğünün farkında ama takım içerisinde Sexton, Garland ve Cedi gibi potansiyeli yüksek oyuncuların yeteneklerini ortaya tam olarak çıkaramadığı sürece Play-Off’ların dışında kalmaya mahkum olacağı aşikar. Bunun yanı sıra Kevin Love gibi potansiyel bir All-Star takımda yer alıyor. Kendisi LBJ ile birlikte bu takımı şampiyonluğa taşımış bir oyuncu. Ama durum o kadar vahim ki, Kevin Love bile şu an takım için elinden geleni yapamıyor. Cavaliers bu durumu göz önüne alıp yakın zamanda bir takasa gitti. Kadrolarına Detroit Pistons için pota altında tehlike yaratan bir oyuncuyu kattılar. Andre Drummond. Andre Drummond gerçekten ribaunt konusunda pota altında harikalar yaratan ve Cavaliers’a katkı sağlayabilecek nitelikte bir oyuncu. Bu takastan çoğu kişi Cavaliers’ın karlı çıktığını düşünüyor ama en sonunda asıl soru gündeme geliyor. Cavaliers’ın istikrarsızlığını yok edecek takas gerçekten bu takas mıydı? Tabiki Cavaliers ligte savunma konusunda en zayıf takımlarından biri. Savunma konusunda atılan bu adım gerçekten pota altını etkileyecek bir adım ama Cavaliers’ın hücümdaki istikrarsızlığını Drummond’ın ribauntları veya tipleri çözebilecek mi? Bunu izleyip göreceğiz ama Cavaliers’ın şu anda kötü giden bu bahtını kırmak için gerektiği zaman sorumluluk alabilecek ve Cedi, Garland ve Sexton’un potansiyelini ortaya çıkarabilecek tecrübeli bir oyuncuya ihtiyacı var.

Umarım Cavaliers ve Cedi Osman ilerleyen zamanlarda yapılan değişiklerle ligte önemli başarılara imza atabilirler. Başalarılarının devam etmesi dileğiyle.

Cedi Osman

Yaş: 24

Boy: 2.01

Kulüp: Cleveland Cavaliers

Pozisyon: Kısa Forvet

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı