Modern Futbol Tarihinde En Kötü 10 Sakatlanma
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Modern Futbol Tarihinde En Kötü 10 Sakatlanma

SPOR

24 Şubat 2020 Pazartesi 14:46:02

Son Güncelleme: 24/02/2020 14:48:32

Modern Futbol Tarihinde En Kötü 10 Sakatlanma

Futbol, futboldan çok daha fazlasıdır. Tutkulu taraftarlar, milyon dolarlı gelirler, büyük rekabetler, görsel şölenler.. Tabi bunun bir bedeli var. Kariyerinizin zirvesindeyken, ters bir temasla biten hayatınız gibi.. Size futbol tarihinde gerçekleştirilen en kötü 10 sakatlanmayı listeleyeceğiz. Neler mi var? İntikam hikayeleri, bitirilen kariyerler, görüntüler sonrası psikolojik destek alan futbolcular, ölümlerden dönenler…

Futbol, futboldan çok daha fazlasıdır. Tutkulu taraftarlar, milyon dolarlı gelirler, büyük rekabetler, görsel şölenler.. Tabi bunun bir bedeli var. Kariyerinizin zirvesindeyken, ters bir temasla biten hayatınız gibi.. Size futbol tarihinde gerçekleştirilen en kötü 10 sakatlanmayı listeleyeceğiz. Neler mi var? İntikam hikayeleri, bitirilen kariyerler, görüntüler sonrası psikolojik destek alan futbolcular, ölümlerden dönenler…

Futbol bir temas sporudur ve bazen bu rekabet hayatınızı bitirebilir. Futbolda her zaman güzel şeyler görülmez. Şiddet, kavga, sakatlıklar hatta ölümler.

Sakatlık anlarında, ezeli rakip takım oyuncularının gözyaşlarını hatırlarsınız. Tabi, istisnalar olarak rakibini geçmiş hüsumeti nedeniyle sakatlayıp, futbol hayatını bitirenlerde var.  Kimisi iyileşti, kimi ölümden döndü, kimisi kariyerlerinin sonuna geldi..

İşte futbol tarihinde kaydedilen en kötü 10 sakatlık anı;

10. Djibril Cisse – (Blackburn – Liverpool, 30 Ekim 2004)

Fransız Cisse, kariyerinin saç stilleri kadar güzel olduğunu söyleyemez. İkili mücadelelerde tutkulu bir şekilde giren Cisse’nin ilk bacak kırması, Reds’de oynarken gerçekleşti. Sol bacağını kıran, forvet için bu ilk olmayacaktı.

İki yıl sonra, Cisse bu sefer sağ bacağını sakatladı. Cisse’nin her iki yaralanmadan geri dönmesi 7 ay sürdü.

9. Alan Smith (18 Şub 2006, Liverpool – Man United)

Alan Smith’in yaralanması Sir Alex Ferguson tarafından “Şimdiye kadar gördüğüm en kötü yaralanmalardan biri” olarak tanımlandı.

Smith, sol bacağını oldukça garip bir biçimde kırdı. John Arne Riise’ın serbest vuruşunu bloke ederken yükselen Smith, iniş yaptıktan sonra bileğini çıkarmıştı.

Bu sakatlanmayı daha da unutulmaz yapan bir şey, Liverpool taraftarlarından bazılarının yerde yatan Smith’i sahadan hastaneye taşıyan ambulansa taş ve şişelerle saldırmasıydı. Bu yaralanma, Smith’i yedi ay boyunca sahalardan uzak bıraktı.

8. Kieron Dyer ( Bristol rovers vs West Ham 18 Ağustos 2002)

Dyer, kariyerinin en ciddi yaralanması Ağustos 2002’de yaşadı. Dyer, Joe Jacobson ile girdiği mücadelesinden sonra sağ bacağını iki yerde kırdı.

7. Edgar Andrade (Haziran 2007 / Cruz Azul – Tecos UAG)

Meksikalı futbolcu Edgar Andrade oldukça dramatik bir sakatlanma yaşayadı.. Görüntüleri kameraya birebir yansıyan bükülme anı hala hafızalarda. Bileğini büken Edgar, aylarca süren toparlanma sonrasında sahaya dönebildi..

6. Jacob Olsen (Ekim 2006)

Danimarkalı futbol forvet oyuncusu Jacob Olesen, Ekim 2006 ‘da sol ayak bileğinin ciddi şekilde yerinden çıkardı. Genç futbolcu bu görüntülerin ardından 6 ay iyileşmeyi beklemek zorunda kaldı.

5. Alf Inge Haaland (21 Nisan 2001, Mau – Man City)

İşte filmlik bir intikam hikayesi. Hikayenin başına gelirsek, Eylül 1997’de Leeds United ile Manchester United karşı karşıya gelmişti. Maç sırasında Haaland, Roy Keane’e  faül yapar. Keane yerden kalkamaz. Haaland, Keane’in başına gelir ve onun yalandan yattığını düşünerek sözler sarf eder. Oysa Keane sezonu kapatmıştır.

Ah Haaland.. Yanlış adama çattığını nerden bilebilirdin? Keane intikam için tam 3.5 sene bekler. 21 nisan 2001’de Mancherster Unitet ve Mancherster City, Old Trafford’da karşı karşıya gelir. 2 kanlı karşı karşıyadır.

Keane bir pozisyonda topu uzaklaştıran Haaland’ın sağ diz kapağına intikam tekmesi atar. Haaland’ın iki dizi birbirine çarpar. Keane’in içi hala soğmamıştır. Yerde kıvranan Haaland’ın başına gelir ve ona şimdi gördün müyalandan kıvranmayı gibi cümleler söyler. Haaland, Temmuz 2003’te emekliliği açıklar.

Olay İngiltere’de tepkiyle karşılanır. Roy Keane, 5 maç ve 150 bin pound ceza alır.

Keane daha sonra otobiyografisinde, Haaland’dan intikam aldığını açıklar.

4. David Busst (Man United – Coventry 8 Nisan, 1996)

Futbol tarihindeki yaralanmalarının en ünlüsü ve en kötülerinden biri. Bu sakatlık sonrası sahadan temizlenen kanlar, kusan, psikolojik destek alan futbolcular vardı.. Görselleri aramada koyarken bile zorlandık.

Bu sakatlıkta doktorlar, Busst’ın futbol hayatını değil bacağını kurtarmaya çalışmışlardır. Defalarca geçirilen ameliyatlar sonrası neyse ki yürüyebileceği şanslıydı.

3. Francesco Totti (19 Şub 2006)

19 Şubat 2006’da Empoli FC’ye karşı İtalya Şampiyonasında oynayan Francesco Totti ciddi bir sakatlık geçirdi. Aynı gece ünlü bir İtalyan ortopedi cerrahı tarafından ameliyat edildi.

2. Eduardo da Silver (23 Eylül 2008, Birmingham – Arsenal)

Eduardo, Martin Taylor ile mücadelesi sonrasında korkunç bir sakatlıkla karşı karşıya kaldı.

Olay sonrası Arsene Wenger basının karşısında adeta çılgına dönmüş ve Taylor için veriştirmişti. “Bence Taylor bir daha asla futbol oynamamalı. Rakibini böyle bir hareketle sakatladıktan sonra birkaç maç cezayla kurtulmamalı. Böyle kasti sertlik yapanlar için hep ’Aslında sert bir oyuncu değil. Kötü niyeti yoktu’ denir. Ama bir cinayet işleyen bunu zaten hayatında bir kez yapar.” cümleleriyle şiddetli yorumlar yapan Wenger, daha sonra bu yorumlarını geri çekmişti..

1. Petr Cech (14 Ekim 2006 Reading vs Chelsea)

Zirveye kadar hep ayak  sakatlılarıyla geldik. Bu ise farklı olacak. Chelsea kalecisi Cech, Reading’den Stephen Hunt ile girdiği pozisyonda hayatını neredeyse kaybediyordu.

Cech, pozisyon sonrası ciddi bir şekilde sarsılmış ve oyun alanından taşındıktan sonra soyunma odasında yıkılmıştır.

Kan pıhtısı çektiğinden korkulduğundan, dev kaleci Royal Berkshire Hastanesi’ne acil olarak yetiştirildi ve kafatasındaki kırık acil ameliyata alındı.

Hayatını kaybetme tehlikesiyle  karşı karşıya kalan Cech, sadece üç ay sonra mucizevi bir dönüş yaptı.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı