İrem Yaman Olimpiyatlara Kendisi Yerine Başka Sporcu Gönderilmesine Savaş Açtı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İrem Yaman Olimpiyatlara Kendisi Yerine Başka Sporcu Gönderilmesine Savaş Açtı

SPOR

9 Mart 2020 Pazartesi 15:02:19

İrem Yaman Olimpiyatlara Kendisi Yerine Başka Sporcu Gönderilmesine Savaş Açtı

Dünya Tekvando Şampiyonu İrem Yaman, kendisinin yerine, Hatice Kübra İlgün’ün katılması karşısında adeta çılgına döndü. İrem Yaman, basın toplantısı düzenleyerek, federasyona savaş açtı ve sosyal medya hesabından destek istedi. İrem Yaman, “Olimpiyat için sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi. İrem Yaman, son anda kara değiştirerek, tek bir maçla seçme yapılarak Olimpiyatlara gitme düzenlemesi getiren federasyona karşı basın toplantısı gerçekleştirdi

Dünya Tekvando Şampiyonu İrem Yaman, kendisinin yerine, Hatice Kübra İlgün’ün katılması karşısında adeta çılgına döndü. İrem Yaman, basın toplantısı düzenleyerek, federasyona savaş açtı ve sosyal medya hesabından destek istedi. İrem Yaman, “Olimpiyat için sonuna kadar mücadele edeceğim” dedi.

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli tekvandocu İrem Yaman, 2020 Tokyo Olimpiyatları krizine dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere açıklama yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan İrem Yaman, “Bu yıl yapılacak olan olimpiyat oyunları sonrası altın madalya ile karşınızda olmak isterken, hak ettiğim halde olimpiyatlara katılamama gibi bir durumla karşı karşıyayım” dedi.

“ÜLKEM ADINA OLİMPİYATLARA KATILMAYI BEN HAK ETTİM”

“Olimpiyatlara katılmak için puan veren son 4 yılın (2016-2019) uluslararası turnuvalarında toplamış olduğum puanlarımla Dünya Tekvando Federasyonu ranking sıralamasında ilk 3 sıraya girerek ülkem adına olimpiyatlara katılmaya hak elde ettim.

Bu 4 yıllık süre içerisinde 2 kere Grand Prix şampiyonluğu, 2 kere Üniversiade Oyunları şampiyonluğu, 3 kere Avrupa şampiyonluğu, ayrıca ilk Grand Slam şampiyonluğunu, 2 kere dünya şampiyonu ilk kadın sporcu unvanını kazandım.

Olimpiyatlarda altın madalyaya en yakın aday olarak kendimi ispatlamış bulunmaktayım. Hatta bu süreçteki şampiyonalarda en güçlü rakibim olan iki olimpiyat şampiyonu Jade Jones´u iki defa sayı farkı ile yendim ve Dünya Tekvando Federasyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu seçildim”

“ORTADA KEYFİ BİR KARAR VAR”

“Aynı sıklette mücadele ettiğimiz diğer sporcu ranking sıralamasında 5´inci olarak bu süreci tamamlamış ve olimpiyatlara gitmek için gerekli olan puanları toplamıştır. Ancak aynı sıklette bir ülkeden 2 sporcu yarışamayacağından yalnızca ülkemiz adına bir tek sporcu olimpiyatlara gidecektir. Şu ana kadarki gözlemlerim ve duyumlarım 2020 Olimpiyatları´na şahsımın değil de diğer sporcunun götürüleceği. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi sayfasında da açıkça yayınlanmıştır.

Basında yer alan haberlerden biliyorsunuz, şampiyon olduğum 2019 Dünya Tekvando Şampiyonası´nda sakat olarak yarıştığımı teknik direktörümüz Ali Şahin ve federasyon yetkilileri bilmekteydi. Teknik direktörümüz Ali Şahin´in bilgisi doğrultusunda olimpiyatlara daha iyi hazırlanabilmem ve olimpiyat oyunları öncesi daha büyük sakatlıklara sebebiyet vermemek için tedavi sürecimi başlattık.

Bu süreç içerisinde yapılan olimpiyatlara katılım için puan veren iki tane Grand Prix turnuvalarına katılamadım” dedi.

“BUGÜNE KADAR KAZANDIĞIM PUANLARIN BİR ÖNEMİ KALMADI”

Şampiyon İrem Yaman “Yıllardır emeklerimle kazandığım puanların bir önemi kalmadı” dedi

İrem Yaman “Bu süreçte turnuvalara aynı olimpiyat sıkletinde yarıştığımız diğer sporcu yarışlara devam ederek dereceler elde etti. Fakat elde etmiş olduğu dereceler sonucunda aldığı puanlarla benim önüme geçememesine rağmen federasyonumuz puan olarak diğer sporcunun benim önüme geçtiğini söyleyerek, 22.10.2019 tarihlerinde bir duyuru yayınlayarak, diğer sporcu ile seçme yapılması kararı alındı.

Seçme müsabakasından 2 gün önce federasyon sitesinde tekrar bir yazı yayınlayarak 4 yıllık süreçte kazandığım tüm puanları göz ardı ederek, aralık ayında yapılacak Grand Prix müsabakasında en iyi dereceyi elde eden sporcu olimpiyatlara katılacak, denildi.

Yani aslında hem seçmenin bir önemi kalmadı hem de benim yıllardır emeklerimle kazandığım puanların bir önemi kalmadı. Ancak yine de seçme müsabakası yapıldı.

Ben seçmeyi kazanarak Avrupa Şampiyonası´na katıldım. Avrupa Şampiyonası´nda son iki olimpiyat şampiyonu İngiliz sporcuyu 13 sayı farkla yenerek şampiyon oldum. Şampiyonluğumdan 2 gün sonra Dünya Tekvando Federasyonu tarafından sporcu sıralaması açıklandı ve şampiyonada kazandığım puan eklenmeden dahi diğer sporcunun benim önüme geçmediği görüldü. Yani haksız yere seçme yapılmış oldu.”

“BİZLERİN DE YENİLDİĞİ MAÇLAR OLACAKTIR AMA OLİMPİYATLARI BUNLAR BELİRLEYEMEZ”

“Şampiyonanın hemen akabinde 06-07 Aralık 2019 tarihlerinde Moskova´da yapılan Grand Prix final müsabakasında Hatice Kübra İlgün, beni yenerek ikinci olması neden gösterilerek adeta yenilmem fırsat bilinmiş ve diğer sporcunun olimpiyatlara gitmesinin önü açılmıştır.

Takdir edersiniz ki bizler gibi derece elde etmiş sporcuların da zaman zaman yenildiği maçlar olabilir. Örneğin; iki olimpiyat şampiyonu Jade Jones´un şahsıma yenildiği gibi, Avrupa-dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp´in 10-16 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan Avrupa Şampiyonası´nda Ukraynalı sporcuya yenildiği gibi, yine Avrupa -Dünya şampiyonu Taha Akgül´ün sakatlığı sebebiyle 10-16 Şubat 2020 tarihlerinde aynı Avrupa Şampiyonası´na katılamadığı gibi, şimdi hem Türkiye Güreş Federasyonu hem de İngiltere Tekvando Federasyonu bu sporcularını olimpiyatlara götürmekten vaz mı geçmişlerdir?

Her şampiyon sporcunun olduğu gibi benim de yenildiğim maçların olması spor hayatımızın akışı içerinde gayet normaldir. Benim olimpiyatlara puan veren son dört yıllık ranking 1 sıralamasındaki durum ve puanlarıma, hatta başarı grafiğime bakıldığında diğer sporculardan çok çok önde olduğum görülmektedir. Yaşadığım psikolojik baskı çok fazla” şeklinde konuştu.

“HERKESİ ADALETİ SAĞLAMAYA ÇAĞIRIYORUM”

“Bütün dünyada bilinmesine rağmen bana reva görülen bu durumun haksızlık olduğunu düşünmekteyim. Yıllar boyunca olimpiyatlar için hazırlanan ülkemize madalya almak ve Türk milletini onurlandırmak için yaptığımız bu uzun süreli çalışmalarımızın ve mücadelemizin böyle birkaç kişinin keyfiyetine bırakılmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

Bana yapılan bu adaletsiz yaklaşım spor yöneticilerini, antrenörleri, sporcuları, kulüpleri ve yetkilileri töhmet altında bırakacaktır. Burada söz sahibi olan herkesin adaletin yanında yer alacağına inancım tamdır.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı