Sosyal medyada erken seçim iddiaları! Seçim ne zaman olacak? Erken seçim olacak mı?

Sosyal medyada erken seçim iddiaları! Seçim ne zaman olacak? Erken seçim olacak mı?
YAYIN TARİHİ: 19.11.2021 10:12:00

​Erken seçim olacak mı? Seçim ne zaman olacak? Sosyal medyanın gündemine oturan erken seçim iddiaları sıkça sorgulanıyor. Siyasilerden peş peşe seçimle ilgili açıklamalar geliyor ve muhalefet erken seçim çağrısında bulunuyor. Hükümete göre ise seçim 2023'te olacak.

Erken seçim olacak mı? Son günlerde sıkça dillendirilmeye başlanan erken seçim iddiaları sosyal medyanın da gündemine oturdu. Sosyal medyada yer alan iddiaların ardından seçim ne zaman olacak sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

SEÇİM NE ZAMAN OLACAK?

Bir sonraki Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye cumhurbaşkanını belirlemek için en geç 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak seçimdir. 2023 Türkiye genel seçimleri ile aynı gün yapılacaktır.

ARA SEÇİM NEDİR?

Ara seçim, iki genel seçim arasında, türlü nedenlerle boşalan milletvekilliği, belediye başkanlığı ve bunun gibi seçimle gelinen yerler için yasalar uyarınca yapılması gereken seçimdir.


Türkiye'de ara seçim Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 7. maddesine göre düzenlenir. Buna göre ara seçim, Tbmm üyeliklerinde boşalma olması halinde yapılır. Anayasa gereği, ara seçim her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden 30 ay geçmedikçe ve genel seçimlere 1 yıl kala ara seçime gidilemez. Ancak, bir ilin veya seçim çevresinin TBMM'de üyesi kalmaması halinde boşalmayı takip eden 90 günden sonraki ilk Pazar günü o seçim çevresinde ara seçime gidilir.

MADDE 7 - Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir.

Ara seçimleri, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına Türkiye Büyük Millet Meclisince karar verilir.

Genel seçimlere bir yıl kala ara seçimi yapılamaz.

(Ek fıkra: 4778 - 2.1.2003/m.14) Yukarıda yazılı haller dışında, bir ilin veya seçim çevresinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyesinin kalmaması halinde, boşalmayı takip eden doksan günden sonraki ilk Pazar günü o seçim çevresinde ara seçim yapılır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER