Son Günlerde Koronavirüs Testi Başvurularının Sayısı Arttı. Bu Belirti Olanların Yüzde 80 ‘i Negatif

Son Günlerde Koronavirüs Testi Başvurularının Sayısı Arttı. Bu Belirti Olanların Yüzde 80 ‘i Negatif
YAYIN TARİHİ: 12.04.2021 09:25:00

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüs belirtisi olabileceği açıklanan burun akıntısı ile hastaneye başvuranların sayısının artığını söyleyerek "Başvuran hastaların yüzde 80'inin testi negatif geliyor" dedi.

Bahar aylarının gelmesiyle beraber alerjik reaksiyonlar da kendisini göstermeye başladı. Korona virüsü belirtisi bahar aylarında sıklıkla gözlenen nezle ve burun akıntısı ile karıştırılırken, Doç. Dr. Ümit Savaşçı, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Savaşçı, son günlerde özellikle burun akıntısı ile hastaneye başvuranların sayısının artığını belirterek, “Bunun asıl nedeni mevsimsel bir geçiş olması. Nasıl polenler bahar döneminde artıysa, nezle şikayetleri de artmış oldu. Mevsim geçişinden dolayı korona virüsü dışındaki bazı virüsler de şu anda aktif hale gelmiş oldu. Burun akıntısı ile bize başvuran hastaların yüzde 80’inin testi negatif geliyor” ifadelerine yer verdi.
“HASTANEYE YATIŞ ORANLARI DAHA AZ GÖRÜLECEK”

Sadece burun akıntısı üzerine test yapılmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Savaşçı, burun akıntısının yanında bazı semptomlarda görünüyorsa PCR testi yapılmalı diyerek şu ifadelere yer verdi:

“Burun akıntısına özellikle şiddetli baş ağrısı, koku, tat kaybı, çok şiddetli eklem ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş de ekleniyorsa mutlaka vatandaşlarımız PCR testi yaptırsınlar.
Şu andaki burun akıntılarının nedeni, mevsimsel geçiş, bahar nezlesi ve başka virüslere bağlı gibi görünüyor. Tabii koronavirüsün etkisi, belirtileri olumlu mutasyon ile hafifledikçe zaten biz korona virüsünün normal grip virüsüne yaklaşık belirtilere sahip olacağını tahmin ediyoruz.


Özellikle koronavirüs önümüzdeki kış döneminde aynı grip geçirir gibi etkilerle ortaya çıkacaktır. Şu anda aslında bunun yansıması var. Daha az akciğer tutulumunu görmekteyiz. Çünkü, grip virüsü akciğerleri tutmaz. Koronavirüsteki bu yönde bir gelişim ile ölüm oranları, hastaneye yatış oranları azalacak, daha az görünecek.”

“MUTASYON ÇALIŞMLARININ TEDAVİLER ANLAMINDA ETKİSİ YOK”

Doç. Dr. Savaşçı, mutasyona bağlı vaka artışlarının yaşandığını ve PCR pozitifliklerde mutasyon çalışmaya gerek olmadığına da dikkat çekerek, “Sahada ve kliniklerde şunu gördük; mutasyonların hastanın kliniği üzerinde ağır etkisi yok, hatta daha da hafif seyirli gidişat etkili. PCR pozitifliklerin küçük oranını mutasyon çalışıyoruz.

Dolayısıyla mutasyonu tespit etmek bilimsel veri olarak önemli de olsa, özellikle hastanede klinik yatışlar, hasta takibi ve hastaların üzerindeki psikolojik etkileri anlamlarında da çünkü insanlar ‘ben mutasyonlu virüsüm’ diye ekstra strese giriyorlar ve hastalıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Toplum üzerine de baskı oluşturuyor. Mutasyonu biz bakanlık olarak tespit edelim, bu veriler bizde olsun; ama kişilerin mutasyonunun kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilerini görmedik.

Bu mutasyonların hastaların kliniği üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı için mutasyon çalışmanın da açıkçası bizim tedavilerimiz anlamında etkisi yok. Dolayısıyla ülke kaynaklarını da bu konuda çok fazla harcamaya gerek yok. Tüm dünyada corona virüsünün ekonomik anlamda çok ciddi etkileri var. Biz hep birlikte 84 milyon olarak kurallara uyarak ve aşıları yaptırarak bilim insanlarını, Bilim Kurulu’nun kararlarını dinleyerek kendimizi yönlendirelim.” diyerek ifade etti.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER