Son Dakika: Yok Böyle Kampanya! Faizsiz, 3 Yıl Ödemesiz Fırsat Geldi! Son Gün Ne Zaman?

Son Dakika: Yok Böyle Kampanya! Faizsiz, 3 Yıl Ödemesiz Fırsat Geldi! Son Gün Ne Zaman?
YAYIN TARİHİ: 11.07.2021 00:57:00

Faizsiz 3 yıl geri ödemesiz destekte başvuru süresi uzatıldı. Bu krediden kimler yararlanabilecek? Başvuruda son gün ne zaman? Geri ödeme ne zaman başlayacak? Şartları neler?

Korona virüs pandemi sürecinden özellikle işletmeler büyük oranda etkilendi. Korona virüsün etkileri devam ederken destekler gelmeye devam ediyor. KOSGEB tarafından gelen müjde ile beraber küçük ve orta ölçekli işletmeler için büyük destek fırsatı duyuruldu.

Bu destekten yararlanabilmek için belirlenen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan biri de korona virüs döneminden önce işletmenin faal olarak çalışıyor olması aranan şartlar arasında yer almaktadır. Kredi hakkında tüm detaylar...

FAİZSİZ 3 YIL ÖDEMESİZ KREDİDE SON GÜN NE ZAMAN?

KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile devreye alınan korona virüs pandemi sürecinden olumsuz olarak etkilenen mikro işletmelere 30.000 liraya kadar 3 yıl geri özemesiz kredi verileceği, küçük işletmeler için ise 75.000 liraya kadar kredi desteği sağlanacağı açıklaması yapılmıştı. Sağlanacak olan bu destek kampanyası özellikle 3 yılı geri ödemesiz olarak sunulurken ayrıca kredi üstelik faizsiz ve teminatsız olarak verilmektedir. Bir başka ifadeyle de bedava olan 5 milyar lira bütçeli Hızlı Destek Programı’na başvurular 3 Mayıs 2021 tarihinde başlamış ve 21 Mayıs tarihinde sona ermişti.

Bu kapsamda yer alan haberlere göre, destek paketinde koşulların esnetildiği açıklaması yapılırken, artık ciro kaybı kriterinin aranmadığıda dile getirikmiş, ikinci etap başvurular ise 21 Haziran 2021 tarihinde başlayarak dün itibari ile sona ermişti.

BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI!

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt tarafından yapılan açıklamalara göre, daha fazla işletmenin yararlanabilmesi adına sürenin 28 gün daha uzatıldığı açıklaması yapıldı. KOSGEB Başkanı Kurt, “Şartları sağlayan mikro ve küçük ölçekli işletmeleri desteğimizden faydalanmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Başvurularınızı geciktirmeden, e-Devlet üzerinden 6 Ağustos 2021 tarihine kadar yaptırabilirsiniz.


GERİ ÖDEMELERİNİZE 2024 YILINDA BAŞLAYACAKSINIZ!

-İşletmelerin korona virüs salgın sürecinden önce de faal olması şartı aranırken, 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekmektedir.

-Ayrıca krediden yararlanabilmek için, yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde asgari gelir kriterine bakılmayacağı belirtilmiştir.

- Bu kredi fırsatı Mikro ölçekli işletmelere 3 ay 30 bin liraya kadar ödenecek, küçük işletmelere de yine 3 ay 75 bin liraya kadar destek sağlanacağı açıklaması yapılmıştır.

-İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanabileceklerdir.

-2017 yılı ve sonrasında kurulmuş olan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verileceğide belirtilmiştir.

- Sağlanacak desteğin geri ödeme süreci de, 2024’te başlayacak olup ve 2025’in sonuna kadar devam edecektir. Yani 2 yılda tamamlanmış olacak.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER