Son Dakika: Vatandaşın Etekleri Zil Çalıyor! Kirada Oturanlara Her Ay, Düzenli Kira Yardım Parası

Son Dakika: Vatandaşın Etekleri Zil Çalıyor! Kirada Oturanlara Her Ay, Düzenli Kira Yardım Parası
YAYIN TARİHİ: 27.01.2022 17:20:00

​Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşlar desteklenmeye devam ediliyor. Vakıflar üzerinden dar gelirli vatandaşlara ulaştırılan ve en çok rağbet gören yardımların başında kira yardımı geliyor. Devlet dar gelirlilerin kira bedellerini karşılıyor ve gereksinim sahibi vatandaşlar bir nebzede olsa rahat bir soluk alıyor. Hali hazırda binlerce vatandaşın yararlandığı yardımdan yararlanmak amacıyla ne yapılması gerektiği merak ediliyor. Yardımla alakalı detaylar şu şekilde…

Devletin dar gelirli vatandaşlara yönelik yardımları devam ediyor. Bu tarafta yayılan ve kişilerin yaşamını basitleştiren en mühim yardımların başında kira yardımı geliyor. Bu yardımla eş güdümlü gereksinim sahibi vatandaşlar kira ödemeden yaşamlarına devam ediyor. Peki, bu yardımdan kimler yararlanabilir? Gerekli şartları nelerdir? İşte detaylar…


 

Kira Yardımından Nasıl Yararlanılır?

Devletin sunduğu diğer yardımlarda olduğu gibi kira yardımından da belirli şartları yerine getirenler yararlanıyor. 

  • Kira yardımı almak isteyen kişinin bir işi olmaması ve düzenli geliri bulunmaması, 
  • Sigortalı olarak herhangi bir kurumda çalışmaması, 
  • Kendi üzerine konut veya taşıt bulunmaması, 
  • Elde ettiği gelirin yoksulluk sınırını aşmaması, 
  • Dul, yetim veya emekli maaşı alınmaması, 

Bu şartları yerine getirenlerin yardımdan yararlanmak için SYDV’ye şahsen başvuru yapması gerekmektedir. İncelemeler sonucunda kişinin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilirse kira yardımı bağlanmaktadır. 

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi kişiler daha öncesinde tespit edilmiş ise bu kişilerin başvuru yapmasına gerek kalmaksızın kira yardımı yapılmaktadır. 


 

Hangi Belgeler Gerekiyor?

SYDV üzerinden gerçekleştirilecek başvurularda talep edilen belgeler şu şekilde…

  • T.C. Kimlik fotokopisi, 
  • İkametgah belgesi, 
  • Fakirlik kağıdı, 
  • Gelir belgesi, 
  • Kira yardımı başvuru belgesi, 

İlgi belgelerle birlikte en yakın SYDV’den kira yardımı için başvuru yapılabilir. 

Ülkemizde uzun bir süredir devam eden koronavirüs pandemisi ve döviz kurlarındaki yükselişten dolayı temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatları ciddi şekilde artış gösterdi. Dar gelirli vatandaşların bu süreçte geçimleri her geçen zorlaşıyor, devlet bu vatandaşlara kira yardımında bulunuyor. Kira bedeli devlet tarafından karşılanan ihtiyaç sahibi kişiler kira için ödeyecekleri bedel ile farklı gereksinimlerini giderebiliyor. 


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR