Son Dakika: Vakalar Artıyor, Okullar Kapanıyor mu? Üniversiteler Online Eğitime Mi Başlıyor?

Son Dakika: Vakalar Artıyor, Okullar Kapanıyor mu? Üniversiteler Online Eğitime Mi Başlıyor?
YAYIN TARİHİ: 30.12.2021 23:33:00

Okullar kapanıyor mu? Online eğitim başlıyor mu? Üniversiteler online eğitime mi geçti? Hangi üniversitelerden açıklama geldi?

Korona virüs ile mücadele devam ederken özellikle son olarak dünya genelinde gündeme gelen Omicron varyantının ülkemizde de görülmesinin ardından vaka sayılarında hızla artış görülmeye başlandı. Bu kapsamda akla gelen ilk soru okullar kapanacak mı? Avrupa ülkelerindende gelen yasak haberlerinin ardından okullar da da çocuklarda görülen vakalarla beraber de endişeli süreç başladı.

Dönem başından bu yana okullarda ve üniversitelerde yüz yüze eğitim devam ederken son günlerde artan vaka sayıları üniversitelerin online eğitime geçmesine sebep oldu. Bu kapsamda önlem alınacak mı okullar kaapnacak mı sorusu gündeme otururken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den önemli açıklamalar geldi. İşte üniversiteler ve okullarda son durum?

ÜNİVERSİTELERDEN ONLİNE EĞİTİM KARARI!

Son günlerde artan vakalardan dolayı, Okulların uzaktan eğitime geçip geçmeyeceği gündemde yer alan konulardan oldu. Özellikle Omicron vakalarının tüm dünyayı tehdit etmesi üzerine, bazı üniversiteler tarafından uzaktan eğitim kararı almışlardır. Ayrıca son olarakta Sağlık Bakanı Koca'nın başkanlığında gerçekleştirilen  Bilim Kurulu Toplantısı'nda artan vakalarla beraber  yüz yüze eğitimin ele alınacağı ileri sürülmüştür.


Bazı üniversiteler tarafından açıkalmalar gelirken İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi , Işık Üniversitesi gibi birçok üniversite uzaktan eğitim kararını duyurmuştur. Diğer yandan da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ' Yüz yüze eğitime ara vermek gündemimizde değil.' açıklamasında bulundu.

ÖZER'DEN AÇIKLAMA! OKULLAR KAPANIYOR MU?

Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından, yaptığı değerlendirmede dünyada etkisini hızla gösteren  Omicron vakalarının artmasından dolayı Türkiye'de de okulların yüz yüze eğitime devam etmesiyle ilgili tartışmaları tekrar gündeme getirdiği açıklamasında bulundu.

Bakan Özer, "Okulların ilk açılması ve son kapatılması gereken yerler. Yeni varyantlar ortaya çıktığında hemen ilk akla gelenin okulların yüz yüze eğitime ara vermesi tartışmalarını yersiz buluyorum. Tüm ülkeler, Okul dışı ortamlarda önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalışırken biz de aynı kararlılıktayız. Ancak okul dışı ortamlardaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla şu an itibarıyla yüz yüze eğitime ara verme gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maske, mesafe ve hijyene daha fazla önem veriyoruz." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER