Son Dakika Üreticiler İçin Yeni Hibe Desteği Devrede! 100 Bin Liraya Kadar Hibe Desteği Verilecek!

Son Dakika Üreticiler İçin Yeni Hibe Desteği Devrede! 100 Bin Liraya Kadar Hibe Desteği Verilecek!
YAYIN TARİHİ: 3.06.2021 14:57:00

Uzman eller projesi nedir? Uzman eller projesinden kimler yararlanabilecek? Uzman eller hibe desteği kimlere verilecek? Ne kadar destek verilecek?

Tarım Bakanlığı tarafından son dakika müjdeli haber geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, üniversitelerin ilgili bölümlerinden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri bölümlerinden mezun olan kişiler için, 'Uzman Eller Projesi' devreye alınmıştır. Bu proje kapsamındaki üreticilerin hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri ve yöresel ürünler ile tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik olarak sunulacak olan projeleri için 100 bin liraya kadar hibe desteği verileceği açıklandı. Peki bu destekten kimler yararlanabilecek? Şartları neler? 

"UZMAN ELLER PROJESİ" NEDİR?

Tarım Bakanlığı tarafından "uzman eller projesi" hayata geçirildi. Proje ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri bölümlerinden mezun olanlar için 'Uzman Eller Projesi' hayata geçirildi. Bu proje kapsamındaki üreticilerin hayvansal ve bitkisel üretim yapan, su ürünleri ve yöresel ürünler ile tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik olarak gündeme gelen projeleri için 100.000 TL'ye kadar hibe desteği verileceği açıklanmıştır.

HİBE ÖDEMESİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı kararına göre; 2022-2024 yılları arasında kırsal alanda  yaşamanı sürdüren veya yaşamayı taahhüt eden, meslek yüksekokulları ve üniversitelerin tarım, hayvancılık bölümleri, ormancılık bölümleri, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olan kişilerin mahallinde uygulanacak olan projeler hibe ödemesinden yararlanabileceklerdir. Verilecek olan hibe desteğinden Hayvansal ve bitkisel üretim, su ürünleri ve yöresel ürünlere yönelik projeler 100 bin TL'lik destekten yararlanabileceklerdir. 100 bin TL'lik Hibe desteği Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecektir.


ESNAFA KDV DESTEĞİ NEDİR?

Korona virüs Pandemi sürecinde ekonomik yönden zarar gören sektörlere destek kapsamında geçtiğimiz yıl başlatılan çok sayıda hizmet kolunda KDV indirimi 2 ay daha süreceği belirtilmiştir. Bu kapsamda İşyeri stopajlarından alınan %10 gelir vergisi indirimi de devam edeceği belirtilmiştir. Ayrıca sinema biletlerinden alınan eğlence vergisi de sıfır olacaktır.

Alınan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında; kira stopaj kesinti oranı %20 yerine 31 Temmuz tarihine kadar %10 kesinti oranı uygulanacaktır. İndirimli KDV'ye dahil olan sektörler şu şekilde açıklanmıştır: "Yolcu taşımacılığı, yemeiçme hizmetleri, kültürel faaliyetler, sinema, tiyatro, opera, bale, müze giriş ücretleri, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri, kuru temizleme ve çamaşırhane hizmetleri, halı yıkama hizmetleri ile küçük esnafın faaliyet alanıyla ilgili bir kısım bakım onarım faaliyetleri." olarak belirtilmiştir.

İHRACATTA GEÇEN YILA ORANLAR YÜZDE 65 ARTIŞ!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tarafından da açıklama geldi. Muş açıklamasında, Mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre %65.5 artış göstererek 16.5 milyar dolara yükseldiğine vurgu yaparak,  "Bu değerle tüm yılların en yüksek ikinci Mayıs ayı ihracat değerine ulaşmış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. İlk 5 aylık sürede ihracatın %38.3'lük artış göstererek 85.2 milyar dolar seviyesine taşındığını belirterek, 12 aylık ihracatın 193.3 milyar dolar olduğu açıklamasında bulundu. 

Konu ile ilgili olarak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle tarafından da yıllık ihracat hedefleri olarak belirlenen 184 milyar doların üzerinde bir seviyeye eriştiklerine vurgu yaparak, "İnşallah çok daha yüksek rakamlara, 200 milyar dolarlara hep birlikte ulaşacağız" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER