Son Dakika: Tam Kapanma ile Toplu Taşımalara Düzenleme Yapıldı! İstanbul'da Toplu Taşıma Saatleri!

Son Dakika: Tam Kapanma ile Toplu Taşımalara Düzenleme Yapıldı! İstanbul'da Toplu Taşıma Saatleri!
YAYIN TARİHİ: 29.04.2021 19:55:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden açıklama geldi. Sefer sayılarına ve saatlerine düzenleme yapıldığı belirtildi. Tam kapanma da toplu taşımada seferler nasıl olacak? Seferler kaçta başlayacak?

Artan koronavirüs vakaları ile beraber Türkiye bu akşam 29 Nisan 2021 tarihi ile 17 günlük tam kapanma sürecine girerken bunun detayları paylaşılmaya devam ediyor. Tam kapanma süreci ile ilgili de bir çok karar alınıp yayınlanmaya devam ediyor. Tam kapanma sürecinin detayları yayımlanan genelge de belirtilirken, bir dizi düzenleme de duyurulmaya devam ediyor. Tam kapanma sürecinde İstanbul için de yeni bir düzenleme açıklandı. İstanbul'da toplu taşımalara ait yeni düzenleme duyuruldu. İşte detaylar...

İBB'DEN TOPLU TAŞIMA SEFERLERİNE DÜZENLEME!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bugün 29 Nisan tarihi itibari ile başlayan  ve 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzanan kapanma pazartesi sabah 05.00 saatinde son bulacak. Tam kapanma süreci ile beraber, toplu taşımalar için sefer sıklığı işe gidiş dönüş saatleri dışında azaltılma kararı alındı ve duyuruldu. Diğer yandan ihtiyaç duyulması halinde sefer sıklıklarında yeni düzenlemeler yapılacağıda belirtilmiştir.

TOPLU TAŞAMA DA YAPILAN DÜZENLEMENIN DETAYLARI!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu akşam 29 Nisan 2021 saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar tam kapanma uygulanacaktır. Tüm Türkiye'de uygulanan genel sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, toplu taşıma seferlerinde düzenlemeye gidildiği belirtilmiştir.

Tam kapanma kısıtlaması süresince bazı meslek grupları özellikle sağlık çalışanları ve zorunlu görevlerinden dolayı çalışmak zorunda olan vatandaşlar için İETT seferleri cumartesi tarifesine göre çalışacaklardır. Alınan karara göre yolcu yoğunluk durumuna göre sabah ve akşam seferleri sıklaştırılacaktır.


Bu karara göre, metrobüs hatları için günde 580 araçla beraber 6 binden fazla sefer düzenleneceği açıklanmıştır.

Sabah saat 06.00-09.00 arasında 20 saniyede bir, olacak şekilde,

09.00-16.00 arasında 30 saniyede bir, olacak şekilde,

16.00-19.00 arasında 20 saniyede bir, olacak şekilde,

19.00-22.00 arasında dakikada bir, olacak şekilde,

Gece yarısı ile sabah 06.00 arasında 10 dakikada bir olacak şekilde sefer yapılacağı açıklaması yapılmıştır. Metrobüs hattında da yolcu trafiği takip edilerek sefer planlamasında değişiklikler yapılabileceği, sefer aralıkları gerekirse artırılacak veya azaltılacak açıklaması yapılmıştır.

İBB tarafından alınan karara göre, tam kapanma kısıtlaması süresince, raylı sistemlerde belirlenen hatlarda 06.00-21.00 saatleri arasında 15 dakika aralıklarla işletme yapılacağı belirtilirken, 21.00 itibari ile seferler sona erecektir. Ayrıca alınan karara göre, metrolardaki yolcu sayıları da günlük ve saat bazlı takip edileceği ve ihtiyaç görülmesi durumunda sefer sıklıklarında yeni düzenlemeler yapılacağı açıklanmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER