Son Dakika! Sigaraya 3 TL Zam Geldi! 2022 JTI, Philip Morris, British American Tobacco Fiyat Listesi

Son Dakika! Sigaraya 3 TL Zam Geldi! 2022 JTI, Philip Morris, British American Tobacco Fiyat Listesi
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 09:30:00

2022'de sigaraya zam var mı? 2022 sigara fiyatları sigara kullanıcıları tarafından sorgulanıyor. Sigara fiyat listesi hakkında arama motorlarında sorgulama yapılıyor. Daha önce yılbaşıyla birlikte yeni yılda sigara fiyatları zamlanmıştı. Bu yılda yılbaşıyla birlikte sigaraya zam olup olmadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, 2022 sigara fiyat listesi nasıl? İşte 1 Ocak 2022 itibariyle geçerli olan zamlı fiyat listesi!

Her yeni senede sigaraya zam yapılırken yeni seneye girilirken yurttaşlar da 2022’de sigaraya zam olup olmadığını merak ediyor. Sigaraya zam var mı sualine arama motorlarında cevap aranıyor. 2022 sigara maliyetleri nasıl? 2022 sigara maliyet listesi sigara kullanıcıları tarafını inceleniyor. Sigara maliyetlerinin ne kadar olduğuna ait arama motorlarında yoğun biçimde denetleme yapılıyor. Peki, 2022 sigara maliyetleri ne kadar? İşte cevabı!


2022 SİGARA FİYATLARI NE KADAR?

Sigaraya zam için herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle sigara fiyatlarının aynı fiyattan yeni yılda da satılması bekleniyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre bandrolün üretim maliyeti içindeki payının 6 kat artmış olacağı belirtilirken, yeni bandrol zammının sigara fiyatlarında 1 lira civarında bir zamma yol açacağı ifade edildi. Böyle bir zammın enflasyonu da binde 5 civarında yükselteceği hesaplandı. Yüzde 40’lık yeni bir zam durumunda 20 milyon dolarlık maliyet oluşacağı belirtildi.

İçki ve sigaranın maktu ÖTV tutarları her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında artırılıyor. İktidar geçen temmuz ayında oluşan yüzde 22.04’lük zammı enflasyonla mücadele gerekçesiyle uygulamamıştı. Temmuz’dan bu yana 5 ayda Yİ-ÜFE yüzde 23.77 oldu.

6 aylık Yİ-ÜFE’nin yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda birçok sigarada maktu ÖTV tutarı nispi ÖTV’yi geçecek ve örneğin 18 liralık sigaralara 1.5 liralık ÖTV zammı yapılması zorunlu hale gelecek.


18 LİRALIK SİGARAYA 1.5 LİRA ZAM GELECEK


İçki ve sigaranın maktu ÖTV tutarları her 6 ayda bir Yİ-ÜFE oranında artırılıyor. İktidar geçen temmuz ayında oluşan yüzde 22.04'lük zammı enflasyonla mücadele gerekçesiyle uygulamamıştı. Temmuz'dan bu yana 5 ayda Yİ-ÜFE yüzde 23.77 oldu.

6 aylık Yİ-ÜFE'nin yüzde 28 olması ve zammın yansıtılması durumunda birçok sigarada maktu ÖTV tutarı nispi ÖTV'yi geçecek ve örneğin 18 liralık sigaralara 1.5 liralık ÖTV zammı yapılması zorunlu hale gelecek.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR