Son Dakika: Seyahat İzin Belgesi Genelgesi 81 İl'e Gönderildi! İşte Genelgede Önemli Detayları...

Son Dakika: Seyahat İzin Belgesi Genelgesi 81 İl'e Gönderildi! İşte Genelgede Önemli Detayları...
YAYIN TARİHİ: 1.05.2021 11:24:00

İçişleri Bakanlığı'dan 81 il'in valiliklerine gönderilen genelgenin detayları ne? Seyahat izin belgesi kimlerden istenmeyecek? İzin belgesi istemeden toplu taşıma kullanabilecekler mi?

Tam kapanmanın başlaması ile beraber şehir değiştirmek isteyen vatandaş tarafından şehirler arası seyahat için zorunlu hale getirilen izin belgesine dair detaylar araştırılırken, İşişleri Bakanlığı tarafından genelge yayımlandı.

Bu süreçte izin belgesi almanın da kolay olmayacağı belirtilmesi üzerine, 81 il'in valiliklerine Seyahat İzin Belgesi Konulu ek genelge gönderilmiştir. İşte gönderilen ek genelgenin detayları...

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SEYAHAT İZİN BELGESİ KONULU EK GENELGE!

Son dakika seyahat yasağına karşı merak edilen genelge yayımlandı... İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliklerine Seyahat İzin Belgesi konulu ek genelge gönderilmiştir. Yayımlanan Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacaklarına dair ilgili federasyonlarınca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, bu durumda yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb. kişilerin) her türlü vasıta ile yapacakları şehirlerarası seyahatlerinde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacağı beyan edilmiştir. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyeceği gönderilen genelgede belirtilmiştir.


TOPLU TAŞIMALARA DA KABULLERİ SAĞLANACAK!

81 ile gönderilen ek genelge kapsamında, Toplu ulaşım araçları kullanarak (uçak, tren, otobüs vb.) araçlarla yapılacak seyahatler içinde toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar tarafından bu hususa ilişkin kontrolleri sağlanacaktır. Belirtildiği gibi Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş olan kişiler için ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeksiin toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacaktır açıklaması yapılmıştır.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT EDEBİLECEKLER!

Alınan karar kapsamında, kolluk kuvvetlerince yürütülecek olan denetimlerde belirlenen şartlara uyan kamu görevlileri, sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerinin şehirlerarası seyahatlerine izin verileceği belirtilmiştir. Ayrıca belirtilen bu kişilerden seyahat izin belgesi istenmeyecektir.

Belirlenen bu usul ve esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacağıda belirtilmiştir. Düzenlenen uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak şekilde düzenlemeleri ve kontrolleri sağlanacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER