Son Dakika: Restoran ve Kafelere Destek Ödemesi Ne Zaman Başlıyor? Başvurular Nereden Yapılacak?

Son Dakika: Restoran ve Kafelere Destek Ödemesi Ne Zaman Başlıyor? Başvurular Nereden Yapılacak?
YAYIN TARİHİ: 30.03.2021 16:53:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında kafe, restoran lokantalara 1500 TL destek ödemesi yapılacağı müjdesini verdi. Kimler yararlanabilecek? Destek ödemeleri nasıl yapılacak? Başvurular nereden yapılacak? Destek ödemesinin detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından ulusa seslenerek, alınan kararların tüm detaylarını açıklamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, restoran ve kafelere, destek ödemesi yapılacağı açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine vatandaş yapılacak olan ödemelerin detaylarını araştırmaya başladı. Açıklamasında kafe, restoran lokantalara 1500 TL destek ödemesi yapılacağı duyuruldu. Koronavirüs ile mücadele sürecinde sıkıntılı günler yaşayan işletmeler yapılacak olan desteğin detaylarını araştırmaya devam ediyor...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KAFE VE RESTORAN AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından yaptığı önemli açıklamalardan ve alınan kararlardan biri de pandemi sürecinde sıkıntılı süreç yaşayan kafe ve restoranları ilgilendiren açıklamalardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kafeler, restoranlar ve lokantalar için de şu açıklamalarda bulundu. Kafe ve restoranlar için, tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ile çalışma izni getirilirken bir de sevindirecek bir destek müjdesi geldi. Kabine Toplantısının sona ermesininin hemen ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan Kafeler, restoranlar ve lokantalara 1500 TL destek verileceğini duyurusunda bulundu.

Verilecek olan1500 TL destek ödemeleri için başvuruların, bir önceki dönemde olduğu gibi Ticaret Bakanlığı aracılığıyla yapılması beklenmektedir.  Fakat daha önce de gerçekleştirilen destek başvurusunda bulunan kişiler için otomatik olarak ödeme yapılıp yapılmayacağı ise resmi açıklama ile açıklığa kavuşacağı belirtilmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada, destekle ilgili şu ifadelere yer verildi;

"Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır." açıklamasında bulunmuştur.


"Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız." ifadelerine yer verilmiştir.

RAMAZAN AYINDA PAKET SERVİS!

Dün yapılan açıklamanın ardından, normalleşme desteği alamayacak olan ve yeni alınan karara göre kısıtlamalarla Ramazan ayı boyunca paket servise dönecek olan kafe ve restoranlar için yeni bir karar alındı. Alınan karara göre, Nisan ve Mayıs ayı boyunca bu prim desteği verilecği belirtildi. Bu kapsamda işçi başına 1.341 lira tutan primler devlet tarafından ödeneceği açıklaması yapılmıştır.

RAMAZAN AYINDA TÜM TÜRKİYE'DE KISITLAMA!

Alınan yeni kararlar önlemler kapsamında ayrıca, Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması getirildiği açıklaması yapılmıştır. Ayrıca ülke genelinde sahur ve toplu iftar programları da düzenlenmeyeceği de alınan yeni kararlar arasında yer almakta.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Cumuhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjde verildi. 1500 TL destek ödemesi yapılacağı duyuruldu. Her işçi için işletmelere de 1.500 lira nakdi destek yapılacağı belirtildi. Sözü edilen destekle ilgili başvurular e-devlet üzerinden yapılacaği belirtilmektedir. Fakat, başvurularla ilgili detaylar ve yararlanacak işletmelerin kapsamı henüz açıklanmamıştır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER