Son Dakika: Ramazan'ın İkinci Haftası Tam Kapanma mı Olacak? İşte Alınan Yeni Tedbirler!

Son Dakika: Ramazan'ın İkinci Haftası Tam Kapanma mı Olacak? İşte Alınan Yeni Tedbirler!
YAYIN TARİHİ: 23.04.2021 21:23:00

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Çünkü kısıtlılıklarla birlikte şu ana kadar 8'nci, 10'ncu günde bir miktar dönmesi gerekiyordu ancak şu anda istediğimiz seviyede bir dönüş yok."...

Koronavirüs tehlike yaratmaya hız kesmeden devam ediyor. Özellikle son günlerde artan korona virüs vakaları ile beraber önlemler sürerken, Türkiye genelinde korona virüs vaka sayıları artarak 60 bin civarında seyretmeye devam ediyor. Özellikle Marmara Bölgesi korona virüs vaka sayıları bakımından tüm dikkatleri üzerine topluyor.

Uzmanlar açıklamalarına devam ederken Ramazan'ın ikinci haftasında sıkı tedbirlerin gündeme geleceği açıklamaları yapılıyor. Bu kapsamda tüm yeni kararların devreye alındığı kabine toplantısından çıkacak kararla merakla bekleniyor...

ŞU ANDA İSTEDİĞİMİZ SEVİYEDE BİR DÖNÜŞ YOK!

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, tarafından bu kapsamda açıklamalar gelmiştir. Türkek açıklamasında, vaka sayıları ile ilgili muhtemelen geriye doğru çok fazla dönmeyeceğini vurgulayarak açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Çünkü kısıtlılıklarla birlikte şu ana kadar 8'nci, 10'ncu günde bir miktar dönmesi gerekiyordu ancak şu anda istediğimiz seviyede bir dönüş yok. Ben ikinci haftadan sonra daha ciddi tedbirler geleceğini düşünüyorum. Çünkü çok alev almış durumda bu bunu söndürmek için ciddi anlamda daha sıkı tedbirler gerekecek gibi gözüküyor." açıklamasında bulundu. 


"İNSANLARDAN  BAZI ŞEYLERİ BEKLEMEK ÇOK KOLAY OLMUYOR!"

Açıklamalarına devam eden Tükek, "Hakikaten eğer bu bir takım şeylere kısıtlılık getirmezseniz insanlardan bazı şeyleri beklemek çok kolay olmuyor. İşte ulaşım sorunları, insanların kalabalık ortamlarda bulunmaları… Hastanede bile mesela çok yoğun olmaması için gerekli tedbirleri almamıza rağmen insanlar muayeneye geldiklerinde bir kalabalık oluşturuyorlar. Çünkü nüfus yoğunluğu çok fazla. Dolayısıyla böyle durumlarda, böyle şehirlerde insanların tek başına bir takım üst mesafe veya maske kurallarına uyarak bunun önüne geçmesinin çok kolay olmadığını artık gördük." açıklamasında bulundu.

"DÜNYA'DA CİDDİ ANLAMDA KISITLILIK YAPILDIKTAN SONRA CİDDİ DÜŞMELER GÖRDÜK!

Tükek açıklamasına şöyle devam etti; "Tabii ki gene uyulacak, yine kuralların önerilmesi ve önemli olduğu tabii ki vurgulanacak ama bundan sonra yapılması gereken şey tabii ki kısıtlılık. Dünyada da aynı şeyler yapılıyor biliyorsunuz. Londra`da olsun, Paris`te olsun, Almanya`nın büyük şehirlerinde yine ciddi anlamda kısıtlılık yapıldıktan sonra vaka sayılarında ciddi düşmeler olduğunu gördük." açıklaması yapılmıştır.

"İngiltere`nin durumunda olduğu gibi. Tabii aşıyla birlikte onlar unu taçlandırdılar ve şu anda gerçekten ciddi bir rahatlama evresine geçtiler. Biz de bunu yapabiliriz. Şu anda aşılama da gayet iyi gidiyor. Bir yandan da bu kısıtlılıklarla vaka sayısını azaltabilirsek gerçekten şu anda çekilen o sıkıntılar biraz daha azaltılmış olur." ifadeleri kullanıldı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER