Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Açıklama! Sınavlar İptal mi? Sınavlar Ertelenecek mi?

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Açıklama! Sınavlar İptal mi? Sınavlar Ertelenecek mi?
YAYIN TARİHİ: 25.04.2021 15:03:00

Sınavlar ertelendi mi? Sınavlar iptal mi edilecek? Sınav tarihleri belli oldu mu? Sınavlar ne zaman yapılacak?

Koronavirüs vakaları hızla artmaya devam ederken okulla bir süre önce uzaktan eğitime geçti. 8. sınıflar ve anaokulları yüz yüze eğitime devam ederken, artan vakalarla beraber tam kapanma söz konusu olmaya başladı bile. Bu süreçte yaşanan hareketlilik ile beraber öğrenci ve veliler tarafından merak edilen konulardan biri de sınavların durumu.

Bir süre önce ertelenen sınavlara az zaman kala vatandaş araştırmalarına başladı. Sınavlar tekrardan ertelenecek mi? Sınavlar iptal mi edilecek? İşta Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan açıklamalar...

TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDİYOR!

Koronavirüs ile mücadele devam ederken, tedbirler alınmaya ve farklı alanlarda adımlar atılmaya devam edilmektedir. Son alınan tedbirlerden biride Ramazan ayı ile beraber, hafta içi sokak kısıtlamasının saati 19:00’a çekilmiştir. Hafta sonu da yine illerin tamamına kısıtlama gelmiştir. 23 Nisan tarihinde yine kısıtlama uygulaması kararı alınmış ve uygulanmıştır. Bununla beraber Ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar ile beraber tedbirler için de beklenen açıklama dün gelmiş ve kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatılmıştır. Eğitim alanında merak edilenler için de gözler Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çevrilmiştir...


"BUNLARIN ERTELENMESİ GEREKİR DENİLİRSE EĞER.."

Küresel ölçekte yaşanmaya devam eden koronavirüs Salgın Döneminde Çocukların Ruh ve Beden Sağlığı’ konulu ‘Veliler Buluşması’nda Bakan Selçuk yaptığı konuşmasında, “okullarda gerçekleştirilecek yüz yüze sınavlar hakkında “3 Mayıs’taki sınavlarla ilgili bakış açımız şu; eğer hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında ‘Bunların ertelenmesi gerekir, bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var’ denildiğinde inanın hiç tereddüt etmeyiz, derhal yaparız” açıklamasında bulundu.

SINAVLAR ERTELENMEZSE EĞER SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 23 ve 24 Mart 2021 tarihlerinde, ortaokul ve liselerde yapılan yüz yüze sınavlarla ilgili bir çok karar devreye alınmıştı. Alınan bu kararlara göre, liselerde hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıfların 29 Mart 2021 Pazartesi günü itibari ile başlaması planlanan sınavlarının ertelenerek, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanmasına karar verilmişti.

12. sınıfların sınavları ise devam etmişti. Ortaokullarda da alınan karara göre o tarihte, yüksek ve çok yüksek risk grubunda olan illerde sınavların 3 Mayıs tarihinden itibaren yapılması; 4 ve 8. sınıflarda ise yüz yüze sınavların tamamlanması kararlaştırı alınmıştı. Yeni bir açıklama gelmediği takitirde sınavlar burada belirtildiği tarihlerde yapılacaktır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER