Son Dakika: Merkez Bankası Faiz Kararını Duyurdu! O Oranın Üzerinde Sabit Tutulma Kararı Alındı!

Son Dakika: Merkez Bankası Faiz Kararını Duyurdu!  O Oranın Üzerinde Sabit Tutulma Kararı Alındı!
YAYIN TARİHİ: 6.05.2021 14:53:00

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir...

Gelen son dakika haberine göre Merkez Bankası faiz kararını duyurdu. Mayıs ayı ile beraber faiz kararı için gözler Para Politikası Kurulu toplantısına çevrilmiştir. Piyasalar tarafından merakla beklenen faiz kararı Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." açıklaması yapılmıştır.

FAİZ ORANINI YÜZDE 19'DA DABİT BIRAKTI!

Dolar kuru yeni gafta hafta boyunca 8,30 üzerinde seyretmeye devam ederken, gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası' nın bugünkü PPK toplantısından çıkacak olan faiz kararı sonucuna odaklanılmıştır.

TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) %19'da sabit bıraktığını açıkladı.

"SALGIN KISITLAMALARA BAĞLI OLARAK İÇ TALEPTE İVME KAYBETTİ"


Herkes tarafından çıkacak sonuçlar beklenirken, Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır


Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir." ifadeleri yer almıştır

"ENFLASYON RAPORU TAHMİN PATİKASINDAKİ BELİRGİN DÜŞÜŞ SAĞLANANA KADAR PARA POLİTİKASINDAKİ MEVCUT DURUŞ SÜRDÜRÜLECEK"

"Yapılan duyuruda, talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtilmiştir."

Duyuruda ayrıca parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin gözlenmeye başlandığı ifade edilirken şu ifadelere yer verilmiştir;

"Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir.

Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır." ifadeleri kullanılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER