Son Dakika: Kaza Yapan Sürücüler Dikkat! Kaza Yapanlar İçin Yeni Dönem Başlıyor!

Son Dakika: Kaza Yapan Sürücüler Dikkat! Kaza Yapanlar İçin Yeni Dönem Başlıyor!
YAYIN TARİHİ: 3.05.2021 14:26:00

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürücülere farkındalık oluşturmak adına bir çok kampanya oluşturduklarına değindi. Bu kapsamda yeni bir sistem devreye alınıyor. Kaza yapan sürücüler hakkında yeni sistem başlıyor. İşte detaylar...

Son Dakika kaza yapan sürücüler için yenir bir sistemin devreye alındığı duyurusu yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı Eğitim ve Koordinasyon Şube Müdürü Tolga Hakan tarafından, "Sigorta ve Bilgi Gözetim Merkezi'nden aldığımız bilgiler doğrultusunda kaza yoğunluklarına ve kazaya karışan sürücülerimizin yaş gruplarına göre birtakım değerlendirmeler yapacağız. Bu istatistiki bilgilere göre eğitime katılmaları konusunda bir mevzuat çalışması yapacağız" açıklamasında bulundu. İşte yeni sistemin detayları...

HAZIRLANAN KAMPANYALAR?

EGM Trafik Başkanlığı Eğitim ve Koordinasyon Şube Müdürü Hakan, Emniyet Genel Müdürlüğünün kara yolu trafik güvenliğini sağlamak adına yol kullanıcılarına yönelik gerçekleştirdiği eğitim ve farkındalık kampanyalarına dair önemli açıklamalar geldi;

Hakan, Trafik güvenliği konusunda denetim ve altyapı çalışmaları ve bunların yanı sıra yol kullanıcılarına yönelik eğitim, bilinçlendirme ve farkındalık kampanyalarının da önemli olduğu açıklamasında bulundu. Hakan, bu durumla beraber İçişleri Bakanı Soylu'nun öncülüğünde özellikle bayram ve yaz tatillerinde trafik yoğunluğunun arttığına vurgu yaparak hazırladıları kampanyalardan bahsetti;, "Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük", "Bu Yolda Hep Birlikteyiz", Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın", "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" kampanyalarının bunlardan birkaç tanesi olduğunu belirtti.

Hakan, açıklamalarına devam ederken devreye girecek olan kampanyalarla vatandaşların trafik kurallarına uymalarının sağlanmasına çalıştıklarını belirtti. Toplumun bu alandaki farkındalığını artırmayı amaçladıklarını ve çeşitli kitlesel etkinlikler düzenlediklerine de vurgu yaptı.

"MOBİL TRAFİK EĞİTİM TIRI"


Hakan uygulanacak olan kampanyalardan bahsederken, Eğitim ve etkinliklerin, her yol kullanıcısına hitap etmesi gerektiğini hedeflediklerini vurguladı. Bu kapsamda eğitim araçlarından biri olan "Mobil Trafik Eğitim Tırı" ile bu yıl içinde 54 ildeki 540 okulda 30-35 bin öğrenciye ulaştıklarını ancak hedeflerini belirterek, 2,5 milyon öğrenciye ulaşmak olduğu açıklamasında bulundu;

"Trafik Haftası" süresince "Emniyet Kemerimi Unutmam" sloganıyla birtakım faaliyetler düzenleyeceklerini dile getiren Hakan, "Bizim eğitim faaliyetleriyle amacımız, yollarda daha az can kaybı yaşanmasını sağlamak, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, kurallara uymaları noktasında farkındalıklarını artırmak." ifadelerini kullandı.

Hakan, Trafik güvenliği eğitimlerinin 2018 yılından itibaren yoğun bir şekilde verildiğini  belirterek, "Son 2 yılda 7-7,5 milyon yol kullanıcısına ulaştık. 'Trafik Dedektifleri' Projemiz var. O projeyle de sırf okul çağındakilere değil, 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklara da ulaşmayı amaçladık." açıklamasında bulundu.

KAZA YAPAN SÜRÜCÜLER ZORUNLU EĞİTİME TABİ TUTULACAK!

EGM Trafik Başkanlığı Eğitim ve Koordinasyon Şube Müdürü Hakan, sözlerine şu ifadelerle devam etti;

"2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile bu eğitimlerin belli dönemlerde alınması konusunda birtakım hedefler belirledik. Kaza yapan sürücüleri zorunlu eğitime tabi tutma imkanımız olacak. Çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Sigorta ve Bilgi Gözetim Merkezi'nden aldığımız bilgiler doğrultusunda kaza yoğunluklarına ve kazaya karışan sürücülerimizin yaş gruplarına göre birtakım değerlendirmeler yapacağız. Bu istatistiki bilgilere göre hangi periyotlarda eğitim almaları gerekiyorsa o periyotlarda eğitime katılmaları konusunda bir mevzuat çalışması yapacağız. Sürücü kurslarımıza tekrar çağrılıp buralarda hem teorik hem de uygulamalı eğitimlere tabi tutulmaları sağlanabilecek. Ayrıca bu sürücülerin durumları tarafımızca takip edilecek." açıklamasında bulundu.

Hakan, bu sürücülerin ehliyetlerinin geçici süreyle alınıp alınmayacağına da değinerek, "Şu an için planlama aşamasında bu konular. Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nda eğitimleriyle ilgili boyutları ele aldık ama diğer hususları ilerleyen süreçte değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER