Son Dakika: Karar Resmi Gazete' de Yayımlandı! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı mı?

Son Dakika: Karar Resmi Gazete' de Yayımlandı! Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı mı?
YAYIN TARİHİ: 23.04.2021 19:18:00

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği ne kadar uzatıldı? Son ödeme ne zaman yapılacak? Resmi Gazete' de yayımlanan kararın detayları...

Korona virüs süreci ile beraber yaşanan ekonomik sıkıntılar ve mağduriyeti azaltmak adına deevreye alınan kısa çalışma ödeneği bu süreçte vatandaş için önemli desteklerden olmuştur. Geçtiğimiz günlerde son ödemesinin yapıldığı belirtilen kısa çalışma ödeneği vatandaşa sıkıntılı anlar yaşatması üzerine araştırmalar başladı. Bunun üzerine kısa çalışma ödeneğine dair yeni karar alındı ve bu karar resmileşti. Alınan karar Resmi Gazete'de yayımlanarak duyurusu yapıldı. Peki kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Ne kadar süre ile uzatıldı? İşte alınan kararın detayları...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar, 1 Nisan 2021 tarihi itibari ile geçerli olmak üzere yürürlüğe girdiği duyurusu yapılmıştır.

Alınan Karar kapsamında, İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Koronavirüs sebebiyle dışsal etkilerden kaynaklanmakta olan dönemsel durumlar kapsamında, zorlayıcı sebeplerden dolayı 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil olmak üzere) kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, kanunun ek 2. maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18 Şubat 2021 tarihli 3556 sayılı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldığı açıklaması yapılmıştır.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili alınan kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık." sözleriyle müjdeli haberi duyurmuştu.

KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI!


Alınan karar Resmi Gazete’de şu ifadelerle açıklandı;

* MADDE 1- (1) 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni koronavirüs (COVID-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31/1/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneği süresi, anılan kanunun ek 2’nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29/6/2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı kararında belirtilen esaslar çerçevesinde ve 18/2/2021 tarihli ve 3556 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile uzatılan süreden sonra başlamak üzere 30/6/2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

* MADDE 2- (1) Bu karar, 1/4/2021 tarihinde geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

* MADDE 3- (1)  Bu karar hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER