Son Dakika: İşçi ve İşverenler İçin Önemli Uyarı! Bu Tarihe Dikkat! 30 Haziran Son Gün!

Son Dakika: İşçi ve İşverenler İçin Önemli Uyarı! Bu Tarihe Dikkat! 30 Haziran Son Gün!
YAYIN TARİHİ: 2.06.2021 21:51:00

Korona virüs pandemi süreci ile beraber İş Kanunu'na eklenen geçici onuncu madde ile fesih yasağı getirilmişti. Gündeme gelen bu yasak daha sonra yaşanan gelişmelere göre uzatılmış ve son tarih de 30 Haziran 2021 olarak açıklanmıştı.

Türkiye tam kapanmanın ardından 1 Haziran itibari ile normalleşme sürecine girdi. Bu durumla beraber sosyal hayatta yaşanan yaşanan yeniliklerle beraber çalışma düzeninde de bazı değişiklikler yaşanmaya başlandı.

Bu kapsamda, İş kanunu geçici onuncu maddesi gereğince işverenler için getirilen ücretsiz izne gönderme hakkı 30 Haziran’da sona ereceği belirtildi. Eğer uzatma yapılmaz ise bu tarihten sonra ücretsiz izin için işçinin de rızasının alınması gerekecektir. Konunun detayları haberimizde...

TEK TARAFLI ÜCRETSİZ İZNE GÖNDERME!

Korona virüs pandemi süreci ile beraber İş Kanunu'na eklenen geçici onuncu madde ile fesih yasağı getirilmişti. Gündeme gelen bu yasak daha sonra yaşanan gelişmelere göre uzatılmış ve son tarih de 30 Haziran 2021 olarak açıklanmıştı. Fesih yasağı yani işten çıkartma yasağının gündeme alınması işverenler açısından bir zorluk oluşturacağı için yasa koyucu burada işverene tek taraflı ücretsiz izne gönderme hakkı da sağlanmıştı.

Gündeme alınan bu yasa gereği ücretsiz izinler tek taraflı olamazken bu durumda işveren ve işçinin karşılıklı rızası aranmaktadır. Bu kapsamda fesih yasağı olduğu için de bu hak geçici olarak tanınmıştır. Bu durumla beraber de çalışanlar mağduriyet yaşayacağı için bu kez yasa koyucu nakdi ücret desteğini getirerek ücretsiz izinde olan çalışanlar içinde karşılıksız maaş ödenmesine karar verilmiştir. Böylece işveren işçiyi işten çıkartamamıştır ama ücretsiz izne yollayabilmiştir. İşçi de ücretsiz izindeyken son artış oranı beraber aylık 1.500 TL ücret alabilmiştir.

30 HAZİRAN DA NE OLACAK?


30 Haziran 2021 tarihi itibariyle fesih yasağı ve bununla beraberde tek taraflı olarak ücretsiz izne gönderme hakkı veren geçici onuncu madde hükümleri ortadan kalkacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda eğer yeni bir uzatma kararı alınmaz ise 30 Haziran tarihinden sonra artık normal düzene geçileceği belirtilmiştir. Bu durumda Kısa Çalışma Ödeneğinin de sona ereceğinden işçilerin primleri 30 gün üzerinden yatırılacaktır. Böylece mesailer haftalık 45 saat olarak uygularak maaşlar ise tam ödenecektir. Bu durumda işten çıkartma uygulaması da eskisi gibi yasalar çerçevesinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

"BİLDİRİM SÜRESİNE UYMAK SURETİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİ FESHEDEBİLİR"

Eğer işçiler kendi istekleri yada kusurları olmadan çıkartılırlarsa kıdem tazminatlarını yasanın çizdiği çerçeve dahilinde alacaklardır. Böylece ücretsiz izin uygulaması da yine İş Kanunu'nda tarif edildiği gibi yapılacaktır. İş Kanunu'nun 22. maddesi gereğince, "Çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini  feshedebilir.

İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir. Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir." hükmü yer almaktadır.

İSTİFA EDERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

30 Haziran 2021 tarihinden sonra yapılacak olan işten çıkartmalarda da işverenlerin çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu kapsamda sebepsiz olarak yapılan işten çıkartmalarda işçinin tazminatı mutlaka tam ve zamanında ödenmesi gerekmektedir. Bu durumda tazminatlar ödenmediği taktirde işçilerin arabulucuya gitme hakları bulunur.

İşten çıkartmalarda, sadece ekonomik sıkıntılardan dolayı gerekçe gösterilerek yapılan işten çıkartmalar sebepsiz sayılacaktır. İşçiler açısından da değerlendirecek olursak 1475 sayılı yasanın 14. Maddesinde sayılan istisni durumlar dışında istifa etmek suretiyle ayrılmak tazminat hakkını öldürmektedir. Bu yüzden istifa ederken bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER