Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan "Pazar Yerleri" Konulu Genelge! Pazar Yerleri Açık mı?

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 'Pazar Yerleri' Konulu Genelge! Pazar Yerleri Açık mı?
YAYIN TARİHİ: 4.05.2021 20:46:00

Tam kapanma da pazar yerleri açık olacak mı? Pazarlar ne zaman açılacak? Genelgeye göre hangi kararlar alındı? İşte pazar yerleri için alınan kararlar ve kurallar...

Türkiye tam kapanma sürecinde koronavirüs ile mücadelesine devam ederken İçişleri Bakanlığı tarafından da alınan tedbirler illerin valiliklerine gönderilmeye devam ediyor. Koronavirüs ile mücadelede sürekli olarak yeni tedbirler alınmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı son olarak gönderdiği marketler genelgesinin ardından şimdide 81 ilin valiliklerine pazar yerleri konulu genelge gönderildi. Tam kapanma sürecinde pazarlar açılacak mı? Pazar yerleri ne zaman açılacak? Alınan tedbirler neler?

"PAZAR YERLERİ" KONULU GENELGE 81 İLE GÖNDERİLDİ!

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında 81 İl Valiliğine “PazarYerleri” konulu genelge gönderilmiştir.

Yayımlanan genelgede, mevsimsel etkilerden dolayı ürün arzında yaşanan artış dolayısıyla, ürünlerin saklama zorlukları ve raf ömürlerindeki kısalık sebebiyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze ve meyve) ziyan olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtilmiştir.

Bu kapsamda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda alınan kararlar ise aşağıda belirtilmiştir;
PAZAR YERLERİ 8 VE 15 MAYIS'TA AÇIK OLACAK!

Yayımlanan genelge kapsamında tam kapanma süreci içerisinde 8 Mayıs ve 15 Mayıs'a denk gelen haftasonu Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında pazar yerleri açık olacak. Alınan önlemler ise sadece yaş sebze- meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacağı belirtilmiştir. Alınan karara göre, vatandaşların ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verileceği belirtilmiştir.
 

Genelge kapsamında, Cumartesi günleri olmak üzere 10.00 ve 17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satışına izin verilmektedir. Pazarlarda temizlik ürünleri satışına, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecektir.

- Oluşabilecek yoğunluğu önlemek adına mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacaktır.

KONTROLSÜZ GİRİŞ ÇIKIŞLAR ENGELLENECEK!

Pazar yerlerinde alınan önlemler kapsamında kontrollü giriş/çıkışları sağlamak amacıyla belirlenen noktaların haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecektir.

3 METRE MESAFE KURALI

- Koronavirüs tedbirleri kapsamında, pazar yerlerinde sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılarak tezgahlar kurulacak.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER