Son Dakika Haberi, Emekli Ve Memur Zam Oranı Belli Oldu, Memur Ve Emekli Memurlar Kaç TL Zam Aldı?

Son Dakika Haberi, Emekli Ve Memur Zam Oranı Belli Oldu, Memur Ve Emekli Memurlar Kaç TL Zam Aldı?
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 12:55:00

Son Dakika Haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada önemli konulara değindi. Bildiğiniz gibi milyonların gözü 3 Ocak memur ve emekli maaş zammında oluyor. İşte detaylar...

Son dakika haberi bağlamında milyonlarca emekli ve memur maaş zamları hakkında açıklama bekliyordu. Başkan Erdoğan yaptığı açıklama da Ocak ayı itibariyle yüzde 45 ile 55 arasında bir zam uygulanacağı konusunda görüş bildirdi. 2022 senesi asgari ücretin açıklanmasının sonrasında ise bütün emekli vatandaşlar yansıyacak ek zamların tutarlarını merak ediyor.  

​EMEKLİ VE MEMUR EMEKLİLERİNE ZAM AÇIKLAMASI GELDİ


Memur olan ve memur emeklisi olan vatandaşlar Ocak Ayı zammı seviyesi belli oldu. Yüzde 45 ile 55 arasında değişen bir artış olacak. Son dönemde yaşanan kurdaki hareketlilik yüzünden toplu sözleşmenin maddelerinde güncellemeye lüzum duyulduğunu ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanı, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 45 ile yüzde 55 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından meydana gelen zam yapıldı. 


ASGARİ ÜCRET ZAMMI YÜZDE 50 OLMUŞTU 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan ilan edilen 2022 asgari ücretinde zam seviyesi yüzde 50'yi aştı. Son senesinin zam rekorunun kırıldığı dönemde çalışanlara en az 4250 TL ödeme yapılacak. Çalışanların evli, çocuklu, olma haline göre ise maaş zam oranları yükselecek. Asgari ücrete oluşturulan zam ardından ise emeklileri de ek zam yapılacak.

2022 OCAK'TA SGK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE EK ZAM YAPILACAK 

Enflasyon oranları dışında maaş alacak olan emekliler amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir müjde vermesine net gözüyle bakılıyor. Oluşan beklentiye dair dayanak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiçbir kesimin enflasyona ezdirilmeyeceği açıklaması gösteriliyor. 


Yapılan çalışmaların bu ay içerisinde netlik kazanacağı ve maaş zam oranlarının yüksek olacağı ile ilgili açıklamalar yapıldı. Ocak  ayının zamlı maaşları bu ay içerisinde belli olacak ve Ocak ayından itibaren zamlı maaş alınmaya başlanacaktır. 
 

2021 ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMI 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 yılının son enflasyon rakamlarını açıklayarak 2022’nin ilk %50 sinde çoğu ücret amacıyla uygulanacak yeni oranları belirleyecek. 3 Ocak’ta açıklanacak verilerin sonrasında yapılacak 6 aylık enflasyon hesaplaması ile yeni zam oranları da netlik kazanacak.

Aralık ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 3 – 6 arasında farklılık gösteriyor. Aralık ayında enflasyon rakamları yüzde 0 bile olsa emekli maaşı en az yüzde 10,48 oranında artış gösterecek. Emeklilerin yanı sıra milyonlarca memurun maaşında da Aralık enflasyonu öneme alınarak oluşturulan tahmini hesaplamalara göre, en düşük memur maaşı 5 bin 97 liraya yükselecek. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER