Son Dakika Haberi: Bugün Netleşti! Tüm Çalışanların Dikkatine! 2022 Yılında 12.976 TL Olacak…

Son Dakika Haberi: Bugün Netleşti! Tüm Çalışanların Dikkatine! 2022 Yılında 12.976 TL Olacak…
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 10:31:00

2022 yılında başta asgari ücret olmak üzere pek çok kalemde fiyat artışı olacak. Kıdem tazminatı ile ilgili olarak önemli bir açıklama yapıldı. Maaşlardaki artış oranı kıdem tazminatını da ciddi şekilde artıracak. 

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Asgari ücretin 4.253 TL seviyesine yükselmesi sonrasında daha öncesinde bu ücretin üzerinde maaş alan pek çok özel sektör çalışanı, yeni yılda maaşlarının ne kadar artacağını merak ediyor. Maaşlardaki artış oranı sigorta primi ile birlikte kıdem tazminatı da ciddi şekilde artırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, maaşlardaki artış sonrasında harekete geçti ve hali hazırda 8.651 TL olarak uygulanan kıdem tazminatında tavan miktarı 2022 yılı Ocak – Haziran dönemi için 12.976 TL’ye yükseltti. Kıdem tazminatının tavan tutarı 2019 yılında 6.380 TL, 2020 yılında ise 6.730 TL seviyesindeydi. Bu artışla birlikte işçinin alacağı tazminat tutarı da 2019 yılına göre 2 kat artış göstermiş oldu. Tavan tutar, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yıl içerisinde 2 kez güncellenmektedir. Kıdem Tazminatı Nedir?

Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışılması ve işveren tarafından işten çıkarılması durumunda işçinin alacağı tazminattır. Kadın çalışanlar evlilik, erkek çalışanlar askerlik ve sağlık sorunları sebebiyle işten ayrılmak zorunda kalınması halinde de işçi kıdem tazminatından yararlanabilmektedir. 


İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi için sigortalı olarak iş yerinde en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Bu süreyi tamamlayan ve işvereni tarafından işten çıkarılan bir işçi 30 günlük brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Kıdem tazminatının hesaplanmasında işçiye ödenen; yemek, yol, prim, ikramiye gibi ayrı kalemler de kullanılmaktadır. İşçinin elde ettiği kıdem tazminatı, gelir vergisinin yanı sıra sigorta priminden de muaf tutulmaktadır. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, asgari ücretteki artış sonrasında kıdem tazminatında tavan tutar miktarını güncelleyerek 12 bin 976 TL’ye yükseltti. 2022 yılının Ocak – Haziran döneminde çalıştığı iş yerinden 1 yıllık çalışma süresini doldurarak ayrılan bir işçinin alabileceği en yüksek kıdem tazminatı 12 bin 976 TL oldu. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER