Son Dakika: Fuat Oktay'dan Tam Kapanma Açıklaması! " Uzatmak Gibi Bir Gündemimiz Şimdilik Yok"

Son Dakika: Fuat Oktay'dan Tam Kapanma Açıklaması! ' Uzatmak Gibi Bir Gündemimiz Şimdilik Yok'
YAYIN TARİHİ: 6.05.2021 18:58:00

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tam kapanma sürecinin uzatılmasına dair gündeme gelen iddialar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Yerli aşı ve tam kapanma hakkında önemli açıklamalar...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son dakika açıklamalar da bulundu. Açıklamasında tam kapanmaya dair önemli açıklamalarda bulundu. Oktay, katıldığı programda gündeme ilişkin önemli değerlendirmeler de bulundu. 

Oktay, tam kapanma sürecine dair önemli açıklamalarda bulunurken, tam kapanma sürecini son derece net ve şeffaf yürüttüklerine vurgu yaparak, "Aslında tamamen veriye dayalı yürüttüğümüz bir süre. Sağlık Bakanlığı bizle günlük verileri sürekli paylaşıyor. Tabii biz olabildiğince bu salgın döneminde tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık; çünkü bunun ekonomik boyutu da olduğu için" ifadelerini kullandı. İşte açıklamanın detayları...

"ŞU ANDA GÜNDEMİMİZDE UZATMA YOK"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, tam kapanma sürecinin 19 Mayıs ile birleştirilerek uzatılacağına dair gündeme gelen iddialarına ilişkin olarak, şu açıklamalarda bulundu, "Şu anda böyle bir şey yok. Bizim bununla ilgili kararları verdiğimiz kabineye tüm veriler gelir, kabinede değerlendirilir. Sonrasında nihai karar verilir. Şu anda gündemimizde uzatma yok. Biz bu dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık" ifadelerini kullandı.

Oktay, açıklamasında, vatandaşlardan, esnaftan ve uzmanlardan gelen talepleri değerlendirerek tam kapanma sürecine girildiğine vurgu yaparak,  "Şu anda 25 bin rakamlarını gördük ve kısmet olursa bugünden sonra da daha aşağısını göreceğiz. Bizim asıl hedefimiz 5 bin. Dolayısıyla bu önümüzdeki 1 haftayı çok daha kurallara da riayet ederek geçirmeliyiz" açıklamasında bulundu.


"3'NCÜ DOZU YERLİ AŞI İLE UYGULAMAK İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İlk an itibari ile yerli aşı çalışmalarının da yürütülmeye ve çalışmalarında başlatıldığını, son dönemde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine aşı çalışmalarını sıkı takibe aldıklarıni belirtti. Oktay "Toplam 18 aşı çalışması var Türkiye'de. 7'si başvuru aşamasına gelmişti. Bunları daha yakın takibe aldık. 7 firmadan 4'ü klinik aşamasıyla ilgili onayı almış durumda. Bu son derece memnun edici bir gelişme. Kayseri'deki aşı mayıs ayı içinde nihai aşamaya gelecektir. Hatırlatma dozu olarak nitelendirilen 3'üncü dozu yerli aşı ile uygulamak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

"TÜRK MİLLETİNİN DE ASLINDA GELECEĞİ İÇİN ÇOK CİDDİ BİR KATKI"

Açıklamalarına devam eden Oktay, MHP'nin 100 maddelik anayasa teklifini değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu, "Biz bundan son derece mutlu olduk. Yani bu çalışmanın olması kıymetlidir. Şimdi aynı şekilde biz burada kendi çalışmamızı yapacağız. Diğer siyasi gruplardan da aynı çalışmayı yapmalarını arzu ederiz. Bu Türkiye'nin de Türk milletinin de aslında geleceği için çok ciddi bir katkı" ifadelerini kullanmıştır.

"MISIR VE TÜRK TOPLUMLARI ARASINDAKİ BAĞ HİÇBİR ZAMAN KOPMADI"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Mısır ile başlayan normalleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, "Mısır ve Türk toplumları arasındaki bağ hiçbir zaman kopmadı, zaten kopması da mümkün değil. Orta Doğu'daki gelişmeler açısından, bölgedeki gelişmeler açısından da yine bir fikir teatisinde bulunması anlamında teknik heyetler bir araya geldi. İki gündür de görüşmeler devam ediyor. Ümit ediyoruz ki her iki ülkenin de çıkarına olur. Çünkü Mısır ve Türkiye tarihi bağlarla birbirine bağlı olan iki ülke ve bölgenin de iki önemli aktörü. Mısır'la Türkiye'nin birlikte hareket ediyor olması tüm bölgenin barışına çok ciddi şekilde ve kalkınmasına çok ciddi şekilde katkı verecektir" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER