Son Dakika: Emeklilere 2200 TL Ödeme Yapılacak! Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Son Dakika: Emeklilere 2200 TL Ödeme Yapılacak! Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?
YAYIN TARİHİ: 1.05.2021 17:33:00

Bayram ikramiyelerine ne kadar zam geldi? Bayram ikramiyelerinden kimler yararlanabilecek? Ramazan Bayramı ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Milyonlarca vatandaş Ramazan ve Kurban Bayramında olmak üzere yılda iki kere bayram öncesinde ikramiyeleri hesaplarına yatıyor. Ramazan Bayramına da sayılı günler kala emekli vatandaş ikramiyelerin ne zaman yatacağına dair araştırmalarını sürdürüyor.

Bir süredir de ikramiyeler için zam bekleyen emekli vatandaşa müjdeli haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bayram ikramiyelerine zam yapılacağı müjdesini verdi. Peki bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? İkramiyeler erken yatacak mı?

EMEKLİLERE ZAM MÜJDESİ!

2018 yılından bu yana 1000 TL olarak yılda iki kez Ramazan ve Kurban Bayramında ödemeleri yapılıyor. Türkiye'de yaklaşık olarak 13 milyon emekli ile dul ve yetim maaşı alan vatandaş var ve 2018 yılından bu zamana kadar her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL'lik ikramiyelerini almaya devam ediyorlar. Yasanın çıkması ile beraber her yıl 1000 TL olarak ikramiye ödeniyor ve böylece yılda 2000 TL olarak ödeme yapılıyor. Bunun üzerine Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta verdiği 'zam' müjdesi emekliler vatandaşı sevinrdirmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında, emekli ikramiyelerine enflasyon zammı yapılacağı duyurusunda bulundu. Bunun üzerine 3 formüllü hesaplama yapıldı. Bu formüllerden birisi ise emeklilere yapılan zamlarlarla beraber 6 aylık enflasyon oranının kullanılmasıydı. Bu kapsamda Ocak 2021 zamlarında kullanılan %8.6'lık 6 aylık enflasyonun kullanılmasıydı. Bu hesaba göre de zam miktarı 86 lira olacaktı.

NE KADAR ZAM YAPILACAK?


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada bu miktarın 100 liraya çıkarıldığı duyurusunda bulunmuş oldu. "Cumhurbaşkan Erdoğan dün akşam gazetecilere yaptığı açıklamada Emekliye bayram ikramiyesi 1100 olarak kararname ile geçireceğiz." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bin artı enflasyon. Bu da büyük ihtimalle enflasyon 85 TL tutuyor ama onu 100 TL'ye tamamlayacağız. İnşallah 1100 TL olarak duyuracağız. Bunu da Meclis'e değil kararname ile göndereceğim. Vakit kaybetmeden bayrama yetiştirelim istiyorum." açıklamasında bulundu. 

İKRAMİYEDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

İkramiyeden, 
SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara yani emekli maaşı alan vatandaş yararlanabilecek. İkramiye, SGK'dan aylık alanlar, şehit yakınları, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerden vefat etmiş olanların hak sahipleride ikramiyeden yararlanabiliyor.

2021 İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

Bu yıl Ramazan Bayramı 13 Mayıs 2021-15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelmektedir. İkramiye ödemelerinin, Mayıs'ın ilk haftası ödenmesi için hazırlıklar yapılmaktadır. Ramazan Bayramı ikramiyeleri için tam tarihi Çalışma Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde duyurması beklenmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER