Son Dakika: Emekli Maaşını Yükseltmek İçin Bunu Yapmalısınız!

Son Dakika: Emekli Maaşını Yükseltmek İçin Bunu Yapmalısınız!
YAYIN TARİHİ: 9.09.2021 22:08:00

Emekli maaşını yükseltmek isteyen vatandaşlar, nasıl yapılacağı konusunda meraklı bekleyiş içindeler. Emeklilik için yaş ve sigortalılık süresinin yerine getirilmesi şarttır. Gerekli şartları yerine getiren kişiler yüksek emekli maaşı alabilmek için araştırma yapmaktadır. Konu ile ilgili detaylar haberimizde…

Sigortalı olarak çalışanların ödemiş oldukları primler emeklilik maaşı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Asgari ücret üzerinden ödenen prim karşılığında emekli maaşı 20 TL ile 30 TL arasında bir azalma meydana gelir. 2008 yılından başlamak üzere asgari ücret üzerinden 10 yıl süresince ödenen primler karşılığında kişinin almış olduğu maaş 200 TL ile 300 TL daha az olacaktır. Emekli olduklarında yüksek tutarda emekli maaşı almak isteyenler bunun nasıl yapılacağı konusunda meraklıdırlar. Emekli olmak için tüm şartların sağlanmasından sonra, emeklilik işlemlerinde sırasında Tahsis formu bu noktada yüksek maaş için son derece önemlidir. Tahsis Formu doldurulduğunda bakmakla yükümlü olunanlar bölümüne eş ve çocuk gibi kriterlerin eklenmesi maaşı olumlu yönde etkileyecektir.

Esas Kazancın Önemli

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşını hesaplarken kesintiler ve vergiler olmadan bildirilen kazançlara önem verir. Elde edilen esas kazancın belirlenmesinde, primler, her türlü yardımlar, nakit kira, ikramiyeler ve ödenen bireysel emeklilik sigortaları gibi kalemler emekli maaşın belirlenmesinde önemli bir konuma sahiptir.Form Doldururken Dikkatli Olun!

Emekli maaşının yüksek tutarda alınması için bazı noktaların göz önünde bulundurulması gerekir.  Emekli maaşını almadan önce doldurulacak olan Tahsis Formu maaş üzerinde olumlu etkisi vardır. Form doldurulurken eş ve çocuk gibi bakmakla yükümlü olunanların eklenmesi emekli maaşın yüksek tutarda alınmasını sağlar. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik konusunda diğer kurumlara nazaran emeklilik konusunda daha avantajlıdır.

Emekli maaşını yüksek tutarda almak için yapılabilecek bir diğer yol ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na tavan ücret üzerinden kazancın bildirilmesidir. Tavan ücret üzerinden bildirilmiş olan prim sayesinde her ay için emekli maaşı 20 TL ile 30 TL arasında değişen tutarlarda artış sağlar. Bu durumda 5 yıl süre içinde emekli maaşı 1.000 TL ye kadar artış sağlanır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER