Son Dakika: Bitcoin Alım Satımı Yapanlar İçin Flaş Gelişme! Takibe Alındı...

Son Dakika: Bitcoin Alım Satımı Yapanlar İçin Flaş Gelişme! Takibe Alındı...
YAYIN TARİHİ: 6.06.2021 19:51:00

Merkez Bankası tarafından, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na bir rapor sunulmuştur. Sunulan, “Kripto Varlıklar Raporu”nda, Türkiye’de kripto para edinimi, kullanımı ve satışına ilişkin ilginç tespitler yer almaktadır.

Bir süredir gündemde yer alan Bitcoin'e ilgi gittikçe büyümeye devam ediyor. Türkiye'de de milyonlarca Bitcoin alım satımı yapan vatandaş bulunmakta. Türkiye’de de kripto varlık platformları üzerinden elektronik işlem dışındaki yöntemler de ilgi odağı olmaya devam ediyor. 

ATM ve bürodan kripto alım satımı yapılabilmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de 10 kripto ATM’si bulunmaktadır. Bunun üzerine Merkez Bankası tarafından da konuyla ilgili flaş bir hamle gerçekleşti. Konunun detayları haberimizde...

"KRİPTO VARLIKLAR RAPORUNDA NELER YER ALDI"?

Merkez Bankası tarafından, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na bir rapor sunulmuştur. Sunulan, “Kripto Varlıklar Raporu”nda, Türkiye’de kripto para edinimi, kullanımı ve satışına ilişkin ilginç tespitler yer almaktadır.

Hazırlanan Kripto Varlıklar Raporunda, yerli ve yabancı olarak yer alan 40 kripto varlık satış platformu dışında, ATM’lerden ve kripto para bürolarından da alım-satım yapılabildiği bu raporda belirtilmiştir. Bu kapsamda rapordaki verilere göre, Türkiye’de 9'u İstanbul olmak üzere, 1'i İzmir’de olmak üzere toplam 10 kripto varlık ATM’si bulunduğu belirtilmiştir. Türkiye de yer alan bu ATM'lerin bankalar tarafından değil çeşitli üçüncü taraf şirketler tarafından işletildiği de belirtilmiştir.

Kripto Varlıklar Raporuna göre, bu ATM’lerde gerçekleştirilen işlemlerin 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi için inceleme başlatıldığı açıklanmaktadır.

Kripto Varlıklar Raporunun, “Türkiye’de Kripto Varlıkların Edinimi, Kullanımı ve Satışı” başlığı altındaki bölümünde, ülkemizdeki kripto varlık hareketliliği mercek altına alınmıştır.


Bu raporda ayrıca, Türkiye kökenli ve küresel kripto varlık alım satımı yapan 40 civarındaki platformdan, TL ile işlem yapılabildiği de ifade edilmektedir. Bu kapsamda Türkiye kökenli bu platformlarda 6 Mayıs tarihi itibarıyla 28 milyar TL işlem hacmi gerçekleştiği debelirtilmektedir. Küresel platformların verilerine ulaşılamadığı için işlem hacminin bu rakamın çok çok üstünde olduğuda dile getirilmiştir.

TÜRKİYE'DE YATIRIM AMACIYLA KULLANILIYOR!

Meydana getirilen bu Raporda, Türkiye’de kripto varlık kullanımının, “yatırım amacıyla” olduğu tespiti yapıldı. Raporda, “Özellikle fiyatlarında astronomik düzeyde oynaklıklar görülmesi, kısa zamanda çok fazla yükselmesi gibi durumlar, bazı kişiler için bu varlıkları diğer yatırım araçlarına göre daha cazip hale getirmektedir” değerlendirmesi yapılmıştır.

16 Nisan 2021’de meydana gelen rapora göre, yönetmelikle ödemelerde kripto varlıklarının kullanılmamasının sağlandığını anımsatılan bu rapora göre, gerçekleştirilen bu düzenlemenin, “aşırı oynaklık” dışındaki gerekçesi şu ifadelere yer verilmiştir;

“Kripto varlıklar yapıları gereği işlemlerin takibinin oldukça zor olması ve işlemin taraflarının bilinme yükümlülüğü bulunmaması nedeniyle yasa dışı faaliyetler için kullanılabilmektedir.

Özellikle gizlilik kripto varlıkları olarak isimlendirilen bir çeşit kripto varlıklar sadece işlemin tarafları tarafından görünmesine ve tarafların birbirleri tarafından bilinmesine gerek olmadan işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu tür durumlarda, bahse konu varlıkların suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı başta olmak üzere çeşitli yasa dışı faaliyetin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılması mümkün olabilmektedir.” ifadeleri yer almaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER