Son Dakika: Bayram Alarmı Verildi! Uzmanlardan Korkutan Uyarı Geldi, "Sakın Yapmayın"

Son Dakika: Bayram Alarmı Verildi! Uzmanlardan Korkutan Uyarı Geldi, 'Sakın Yapmayın'
YAYIN TARİHİ: 30.04.2021 11:15:00

Tam kapanma ile uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Uzmanlar özellikle Ramazan Bayramının da gelmesi ile oluşabilecek yayılıma karşı önemli uyarılarda bulundu. İşte uzmanlardan dehşet veren açıklamalar...

Türkiye dün itibari ile tam kapanma sürecine girdi. Dün 29 Nisan tarihi itibari ile Ramazan Bayramını da kapsayarak bayram sonrasına kadar devam eden tam kapanma süreci yaşanacak. Alınan bu tedbirler beraber yayılımı iyice artan koronavirüs vakasıyla mücadele tüm hızıyla sürecek. Pazartesi günü kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tam kapanma duyurusunun yapılmasının ardından şehirler arasında hareketlilik başladı.

Yoğun oluşan trafik manzaralarının ardından vatandaş karantina sürecinde yer ikamet değişikliği yaptı. 17 günlük kapanma sürecini köylerinde geçirmek isteyen vatandaşta büyükşehirlerden göç ettiler. Bunun üzerine uzmanlar tarafından ardı arkası kesilmeyen önemli uyarılar gelmeye başladı...

UZMANLARDAN ÖNEMLİ UYARI!

17 günlük kapanma öncesi büyükşehirleri terk eden vatandaş uzun trafik kuyrukları oluşturdu. Birçok vatandaş tam kapanma sürecini ya yazlıklarında geçirmek istedi yada köylerinde geçirmek isteyince büyük göç başladı. Bunun üzerine uzmanlardan önemli uyarı geldi. Uzmanlar Ramazan bayramında özellikle kırsal kesimlerde bayram ziyaretlerinin yapılmaması dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Bu durumda koronavirüs vakalarının tamamının Anadolu'ya yayılacağını ve virüs yükünün buralarda olacağı konusuna vurgu yaparak uyardılar.

ANADOLU'NUN FARKLI YERLERİNDE VAKA SAYILARI ARTACAK!

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, tarafından tam kapanma ile yaşanan göç ile ilgili önemli değerlendirme ve uyarılarda bulundu, "İnsanlar büyükşehirlerden köy, ören ve yazlık yerlere akın ettiler. Sokağa çıkma kısıtlaması olsa da, özellikle köylerde ev ziyaretleri yapacaklar. Her köyü, her evi denetlemek mümkün olamayacağı için Anadolu’nun farklı yerlerinde vaka sayılarının artışını göreceğiz" açıklamasında bulundu.

"GEÇEN BAYRAMDA 1 KİŞİNİN 50 KİŞİYİ ENFEKTE ETTİĞİNİ GÖRDÜK"


Prof. Dr. Balık, İngiliz varyantının yayılım hızının riskine de dikkat çekerek şu açıklamalar da bulundu, “Geçen bayramda 1 kişinin 50 kişiyi enfekte ettiğine dair çokça örnekler görmüştük. Köylerde ev ziyaretlerinin olması, İngiliz varyantının dalga dalga yayılması anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

"AKRABASINI, ÜLKESİNİ SEVEN BAYRAMDA EV ZİYARETİ YAPMAZ"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal da,konuyla ilgili olarak özellikle İstanbul’dan yaşanan göçün virüs yükünün Anadolu’ya yayılımasının kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı, "Köyüne, kasabasına, yazlığına gidenler mutlaka izole yaşamalı. Akrabasını, ülkesini seven bayramda ev ziyareti yapmaz. Bodrum başta olmak üzere, tatil yerleri ile köylerde büyük risk söz konusu. İstanbul’da Güney Afrika ve Hindistan varyantının tespit edildiği açıklandı.

Bu kadar az genomik dizilim tespit edildiği bir ülkede, Güney Afrika ve Hindistan varyantı yakalıyorsanız, gerçekte kaç kat mutant virüs olduğunu sizler düşününün. İstanbul’da İngiliz, Hindistan ve Güney Afrika varyantları tespit edilmesi, megakentin adeta varyantların buluşma noktası olduğunu gösteriyor. Durum çok ciddi. Varyant virüsler aşıların etkisini azaltıyor ve İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirlerden Anadolu’ya gidenler varyant virüsleri taşımış oldular. Kapanma öncesi Covid-19 göçü yaşanması hiç iyi olmadı” açıklamasında bulundu.

TAM KAPANMADA SEYAHATLER ENGELLENMELİYDİ!

Uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ederken, İstanbul Tıp Fakültesii İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Osman Erk ise tam kapanma kararının açıklanması ile beraber o andan itibaren seyahatlerin kısıtlanması gerektiğine vurgu yaparak, "İstanbul başta olmak üzere köyüne, yazlığına gitmesi gerekenlerin hepsi adeta kaçıp gitmiş oldu. Maalesef İstanbul’daki virüs yükü yurt sattı mahaline yayılacaktır. Hindistan mutantı 5 kişi olarak açıklandı ancak sayı çok daha fazladır. İngiltere, Brezilya ve Güney Sfrika’dan sonra Hindistan mutantı da ülke geneline yayılma riski var” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Erk, ​Aşı tedarikinde sıkıntılar olduğuna vurgu yaparak “İstanbul ve çevresi risk merkeziydi. Şimdi bu risk merkezi Anadolu’ya kayacak. Virüs dalga dalga yayılabilir. Başından itibaren çok fazla vaka görülen yerlerin, diğer kentlerle irtibatı kesilmeliydi” açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER