Son dakika Başkan Erdoğan açıkladı! Memur ve emekli 2022 Ocak ayı kuruşu kuruşuna kaç TL olacak?

Son dakika Başkan Erdoğan açıkladı! Memur ve emekli 2022 Ocak ayı kuruşu kuruşuna kaç TL olacak?
YAYIN TARİHİ: 17.11.2021 09:32:00

Milyonların beklediği 2022 Ocak ayı memur ve emekli maaş zamları için son nokta Başkan Erdoğan tarafından konuldu. Başkan Erdoğan, artan enflasyondan etkilenen memur ve emekliler için gerekli zammın yapılacağını açıkladı. Bu anlamda 2022'de memur ve emekli maaşları ne kadar olacak? 2022 senesinde ne kadar zam gelecek?  İşte bu sorunun yanıtları  haberimizin devamında

Son dakika Memur ve emekli 2022 Ocak ayı tamı tamına maaşı kaç TL olacak? Başkan Erdoğan açıkladı.  Başkan Erdoğan açıkladı. son dakika Memur ve emekli 2022 Ocak ayında maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Ocak 2022 maaş zamlarının ne kadar olacağını bekliyor. Bu anlamda açıklama en üst noktadan geldi. Başkan Erdoğan memur ve emekliye gerekli olan zammın yapılacağını açıkladı. 2022'de memur ve emekli maaşları ne kadar olacak? 2022 senesinde ne kadar zam gelecek?  İşte bu sorunun yanıtları  haberimizin devamında

2022 OCAK AYI EMEKLİ VE MEMURUN ZAM ORANI


Bu sene maliyetler oldukça çoğaldı. Enflasyon verileri de geçen senenin yakınından geçmiyor. Bu anlamda emekli ve memurlar için okkalı bir zam öngörülüyor. 

Çiftçi, işçi, esnaf emeklinin zam oranı bilindiği gibi, geçmiş olan 6 aylık sürenin TÜFE oranı kadar belirleniyor. Memur ve memur emeklisinin ise toplu sözleşmede aldıkları zam 6 aylık enflasyonun altında kalması halinde ne kadar arada fark varsa o kadar fark ödeniyor ona da enflasyon farkı deniyor. 

Haber sitelerinde yer alan içeriklere göre, Temmuz ayında yüzde 1.80, Ağustos ayında 
1.12, Eylül ayında ise 1.25 olarak artmıştı. Bu anlamda enflasyon rakamları 6.72'lik bir rakama ulaşmış oldu. SSK, SGK ve Bağkur'lular için durum ise şimdiden 6.72 olarak görülüyor. Merkez Bankası ise sene sonu enflasyonu 18.4 olarak öngördü fakat bu rakamlara ulaşılamadı. Sonuç olarak memur ve emeklilere en az yüzde 25 zam yapılması gerekiyor. 
TEMMUZ MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI BUHAR OLDU

En düşük memur emeklisinin aylığında 200, emekçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarında da 111 lirayı aşan erime yaşandı. Üstelik bu erime çarşı ve pazardaki reel hayat pahalılığına göre değil, TÜİK’in çarşı pazarı yansıtmayan resmi enflasyon bilgisine oranla alana geldi. Harcayıcı enflasyonu temmuzdan ekim sonuna kadar geçen 4 ayda yüzde 6.73’e erişti. Böylece temmuzda verilen yüzde 3’lük zam dar kazançlı memur ve emekli maaşlarının erimesine neden oldu.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER