Son Dakika: Bakanlık'tan Flaş Açıklama! Tam Kapanmada Kreşler Açık mı? Hangi Kreşler Açık Olacak?

Son Dakika: Bakanlık'tan Flaş Açıklama! Tam Kapanmada Kreşler Açık mı? Hangi Kreşler Açık Olacak?
YAYIN TARİHİ: 29.04.2021 16:36:00

Tam kapanma sürecinde kreşler açık mı? Hangi kreşler açık? Yayımlanan genelgeye göre kreşler açık mı? Kreşler hakkında alınan kararlar nelerdir?

Kabine toplantısının ardından alınan kararlar araştırılmaya devam ederken, bir süredir açık olan anaokulları ve kreşlerle ilgili de yeni düzenleme yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgesine göre, tam kapanma döneminde sağlık tesislerinde bağlı bulunan kreşlerin, alınan tedbirlere dikkat edilerek açık tutulacağı belirtilmiştir.

Yine yayımlanan genelgeye göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreşler de tam kapanma döneminde kısıtlamadan muaf olanların çocukları için açık olacağı açıklaması yapılmıştır. İşte yayımlanan genelgenin detayları...

GENELGE'NİN DETAYLARI!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında, uygulamaya geçecek olan tam kapanma sürecinde sağlık tesislerinde bağlı olarak bulunan kreşler, tedbirlere dikkat edilerek açık tutulacağı ifade edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından kamuda görev yapan, sağlık çalışanları adına tam kapanma sürecinde alınan tedbirlere ilişkin genelge yayımlanmıştır.

Yayımlanan genelgede, bugün 29 Nisan 2021, saat 19.00'dan 17 Mayıs saat 05.00'e kadar tam kapanma dönemine geçileceği hatırlatmasıda yapılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından 27 Nisan tarihinde yayımlanan yazı kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışan personelin 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı tam gün, 12 Mayıs Çarşamba yarım gün idari sayılacakları genelgede belirtilmiştir. Yayımlanan genelge kapsamında, özellikle Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatlarından yoğun bir şekilde gelen talepler üzerine, uygulamada oluşabilecek tereddütleri gidermek adına alınan kararlara yer verilmiştir.

Bu kapsamda, esnek çalışma yöntemine geçilerek, sağlık hizmet sunumunu da aksatmamak üzere yetkilendirilmiş olan tüm idareciler tarafından uyularak, tam kapanma sürecinde de uygulanması için çaba gösterileceği belirtilmiştir.


Sağlık tesislerinde bulunan kreşler, bu süreçte çalışanların mağduriyet yaşamaması adına salgın tedbirlerine azami şekilde dikkat edilerek açık tutulacağı açıklaması yapılmıştır.

İhtiyaç durumunda bazı konularda, sağlık çalışanları için çocuklarına bakarak hizmet veren bakıcıların muafiyeti başta olmak üzere salgınla mücadele sürecinde iş ve işlemlerle ilgili İl Hıfzıssıhha Kurulları karar alabilecektir açıklamasıda yapılmıştır.

Bu kapsamda, Kreş bulunmayan yerler veya kreş imkanı yetersiz olan yerler ile bakıcısı olmayan sağlık çalışanları için eşlerden her ikisinin de Bakanlık personeli olması durumunda, kamu sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması ile beraber okul öncesinde çocuğu bulunanların ve ilköğretimde çocuğu olan kişilerin çalışma saatlerinin aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami gayret gösterileceği belirtilmiştir.

Bu kapsamda, tam kapanma sürecinde, aileden her ikisi de çalışan çocuklu eşlerden, olası olumsuzlukların yaşanmaması adına, aynı zamanlarda nöbete getirilmemesi adına kurum amirleri tarafından gerekli hassasiyet gösterileceği ve her türlü tedbir alınacağı açıklaması yapılmıştır. Bu kapsamda yıllık izin kullanmak isteyen personele imkanların elvermesi halinde kolaylık sağlanacağıda alınan kararlar arasında yer almaktadır.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan kararlar çerçevesinde, idari izinli sayılan tüm Sağlık Bakanlığı çalışanlarına yönelik olarak geçmiş dönemlerde idari izin günlerinde yapılmış mutat uygulamalara riayet edileceği açıklaması yapılmıştır.

BAKANLIĞA BAĞLI KREŞLER İLE İLGİLİ KARAR!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs salgınının önlenmesini sağlamak adına buna yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında pazartesi günü toplanan son Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan tam kapanma kararı alınmıştur. Alınan karara göre bu dönemde çalışmaya devam etmek durumunda olan ailelerin de talepleri göz önüne alınarak, özel kreşlerin ve, gündüz bakım evleri ve çocuk kulüplerinin faaliyetleri de bu süreç açısından değerlendirilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, bu konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığının 26 Nisan 2021 tarihli genelgesi kapsamında, bu süreçte zorunlu kamu hizmetlerini sürdürenlerden üretim, güvenlik, sağlık ve sosyal hizmet gibi bazı çalışma alanlarına muafiyet sağlandığı açıklamasıda yapılmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, "Bu doğrultuda Bakanlığımız tarafından izni verilen ve denetlenen özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin tam kapanma döneminde, sadece kısıtlamalardan muaf olanların çocuklarının bakım ve gözetim ihtiyaçlarının güvenli bir ortamda sağlanabilmesi amacıyla faaliyetlerinin devamına karar verildi." açıklamasında bulunmuştur.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER