Son Dakika: Bakan Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Vakalar Artıyor, Okullar Kapanacak mı?

Son Dakika: Bakan Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Vakalar Artıyor, Okullar Kapanacak mı?
YAYIN TARİHİ: 9.04.2021 19:19:00

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında uzaktan eğitin ve yüz yüze eğitime sair önemli açıklamalarda bulundu. Peki okullar kapanacak mı? Uzaktan eğitime mi geçilecek? Ramazan da okullar kapanıyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir televizyon programına katıldı. Bakan Selçuk katıldığı programda herkesin merakla beklediği yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim konuları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Artan vaka sayıları ile beraber öğretnci ve veliler tarafından merak edilen okullar kapanacak mı soruları merak edilmeye başlandı.

Bazı illerde artan vaka sayılarından dolayı özellikle başta Ankara olmak üzere uzaktan eğitime geçildiği açıklamaları yapıldı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Bizler okulların hep açık olmasını isteriz. Ama önce sağlık dediğimizde Türkiye dünyada en çok okul kapatan 4. ülke. Bu bize şunu gösteriyor, Türkiye çok kontrollü gidiyor." açıklamalarında bulundu ve merak edilen soruları yanıtladı.

YERİNDE DEĞERLENDİRME YAPILIYOR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından öne çıkan ifadeler aşağıdaki gibidir;

"9 il hariç ortaokul ve liseler eğitim öğretimde bir kapanma sözkonusu oldu. Yalova, Eskişehir gibi ilkokullarda da kapanma oldu. İller kendi durumunu dikkate alarak ona göre karar verme sürecini hayata geçiriyorlar. Önümüzdeki süreç elbette kabine toplantılarında sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında tümüyle değerlendiriliyor. Durumun Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'yla değerlendiriliyor. Önümüzdeki hafta da bu tür değerlendirme Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hayata geçecek." açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE DÜNYADA EN ÇOK OKUL KAPATAN 4. ÜLKE"


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime dair açıklamalarına devam ederken, "bizler okulların hep açık olmasını isteriz. Ama önce sağlık dediğimizde Türkiye dünyada en çok okul kapatan 4. ülke. Bu bize şunu gösteriyor, Türkiye çok kontrollü gidiyor. Önümüzdeki süreçte vakaların artmasını toplamsal olarak değerlendirdiğinizde elbette bazı kararlar çıkabilir. Ama bizim gönlümüz okulların açık olması." açıklamasında bulundu.

"RAMAZAN BOYUNCA BAZI İZLEME VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ"

Bakan Selçuk okulların kapanmasına dair merak edilen konulara Ramazan ayı boyunca tüm durumların izleneceği ve buna göre değerlendirmeler yapılacağına vurgu yaparak, "Bu bilimsel olarak değerlendirilecek bir konu. Kişisel olarak direnilecek ya da savunulacak bir konunun çok ötesinde. Özellikle okul öncesi ve ilkokul seviyesinde okulların her zaman açık tutulması konusunda dünya bilim insanlarının ortak görüşü var. Bunu bilim insanlarının makalesinden okuyoruz. Dikkat ederseniz köy okullarını ve ilkokulları açık tutmaya çalıştık. Fırsat eşitliği açısından açık tuttuk. Eğitimsel kayıplar bizim en çok zorlandığımız alanlar köy okulları, ilkokullar ve sınav gruplarıydı.

Israrla açık kalması noktasında duruş sergiledik. Sonuç olarak biz Ramazan boyunca bazı izleme ve değerlendirme çalışmaları yapacağız, bunun sonucunda da restoran ve kafelerin durumunda değişiklik olacağı için okulların tek başına nasıl bir etki oluşturacağına dair bir fikrimiz olacak. 9 ilimizde şu an okulların açık olması, 2 ilimizde ilkokulların kapalı olması. Ramazan sürecinde bir azalmaya işaret ettiğinde daha fazla açılma noktasında bir karar alınabilir. Öncelikle seyretilmiş olarak bütün sınıf seviyelerin açılması, ondan sonra daha fazla açılması. Ramazan aslında bir test olacak..." açıklamasında bulundu.

125 BİN ÖĞRETMENE AŞILAMA YAPILACAK!

Bakan Selçuk öğretmenlerin aşılanmasına dair açıklamalarında, "İlk önce köy okullarından başlamak üzere büyük çoğunluğu aşılandı. Tanımladığımız öğretmenlerin yüzde 10'u aşılandı. 125 bin öğretmen de önümüzdeki hafta aşılanacak." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER