Son Dakika: Bakan Elvan'dan Reel Sektör Ve Bankalara Önemli Açıklamalar!

Son Dakika: Bakan Elvan'dan Reel Sektör Ve Bankalara Önemli Açıklamalar!
YAYIN TARİHİ: 11.06.2021 14:47:00

Bakan Elvan "Salgınla birlikte zor duruma düşen firmaların operasyonel anlamda yeniden yapılanmaları konusunda bankaların yol gösterici olmaları gerekiyor"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından son dakika açıklaması geldi.  Bakan Elvan tarafından yapılan açıklamada, Reel sektörün finansmana erişimini kolaylaştıracaklarını ifade eden Bakan Elvan, şu ifadelere yer verdi "Salgınla birlikte zor duruma düşen firmaların operasyonel anlamda yeniden yapılanmaları konusunda bankaların yol gösterici olmaları gerekiyor" açıklamasında bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan tarafından yapılan açıklamaların detayları haberimizde...

"ÜRETİCİ FİYATLARININ HIZLI YÜKSELİŞİNDE"...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Sanayi Odası(ASO) Meslek Komiteleri ortak toplantısına katılarak burada  ekonomiye ilişkin geniş kapsamlı önemli değerlendirme ve açıklamalarda bulundu.

Bakan Elvan, son dönemlerdede, üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında artış gösteren makasın kendilerini rahatsız ettiğine vurgu yaparak şöyle devam etti; “Üretici fiyatlarının hızlı yükselişinde, döviz kuru geçişkenliği ve artan küresel emtia fiyatları temel rol oynuyor. Küresel salgından sadece Türkiye etkilenmiş değil tüm dünya, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler etkilenmiş durumda” açıklamasında bulundu.

"OLUŞAN HASARIN GİDERİLMESİDE MALESEF ZAMAN ALACAK!"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 yılının dünya ekonomisi açısından kayıp bir yıl olduğuna vurgu yaparak, küresel ekonominin %3 oranında, dünya ticaretinin ise %8 oranında daraldığını ifade ederek, dünya genelinde milyonlarca kişinin işgücü piyasalarını terk etmek durumunda kaldığı açıklamasında bulundu.

Özellikle koronavirüs pandemi sürecinde ekonomik istikrar için uygulanan politikaların küresel enflasyon, bütçe açığı ve borçluluk seviyelerine çok ağır yük getirdiğine vurgu yaparak “İçinde bulunduğumuz süreçte; hem yapısal hem de dönemsel pek çok riskle karşı karşıyayız, oluşan hasarın giderilmesi de maalesef zaman alacak” açıklamasında bulundu.

"SALGIN SONRASI DÖNEMİN KAZANANI OLACAKLAR!"

Bakan Elvan, bu yılın Ocak ve Mayıs dönemlerinde ise öncü göstergelerin küresel ekonominin korona virüs salgını öncesi dönemi geçtiğini gösterdiğini belirterek,koronavirüs aşılama ve salgının seyrine göre, toparlanma hızında belirleyici olacağı vurgusunda bulundu.

Bakan Elvan korona virüs salgının tedarik süreçlerinin tek merkeze bağlı olmasının sakıncalarını ortaya koyduğunu dile getirerek, “Çok uluslu şirketler, kendilerine yeni üretim merkezleri arıyorlar.

Bununla birlikte; tıpkı yarı iletken çip tedariği konusunda gördüğümüz gibi Almanya, ABD ve G. Kore gibi ülkeler devasa yatırımları hayata geçiriyorlar.

Şurası çok net; böyle bir konjonktürde erken harekete geçen, fırsatları en iyi şekilde değerlendiren, hatta kendi fırsatını kendisi oluşturanlar salgın sonrası dönemin kazananı olacaklar” açıklamasında bulundu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurusu yapılan Ekonomi Reform Programının da bu amaçla hazırlandığına değinerek şu açıklamalarda bulundu;  “Bir taraftan pandemiyle mücadele ederken, diğer taraftanda ülkemizin ekonomi politikalarının temel rotasını belirledik. Siz kıymetli sanayicilerimiz başta olmak üzere, ekonomideki tüm aktörler için, öngörülebilirliği ve güveni daha da artıracak adımları ortak akılla belirledik. Bu adımların hayata geçmesi içinse, kamudaki tüm paydaşlarımızla yoğun bir mesai yürütüyoruz. Türkiye pandemi sürecini başarıyla yürütüyor” açıklamasında bulundu.

"İŞ GÜCÜ PİYASALARINI CANLANDIRMAK EN TEMEL ÖNCELİĞİMİZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, uygulanan politikalarla ilgili olarak, hem toplum sağlığını hem de ekonomiyi ayakta tutacak tedbirler için özel çalışıldığını ve önem verdiklerini belirterek  “Bütçeden ve çeşitli fonlardan sunduğumuz desteklerin tutarı 141 milyar lirayı aşmış durumda. Yıl sonuna kadar bu tutarın 191 milyar liraya, yani milli gelirin yüzde 3,4’üne ulaşmasını bekliyoruz. Kullandırılan ve ertelen krediler yoluyla ise, 524 milyar liralık, yani milli gelirin yüzde 9,3’ü kadar bir kaynak harekete geçti” açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Toplam istihdamın 2020 Mart ayına göre 2 milyon kişi artarak 28 milyona çıktığına vurgu yaparak, “Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Kadın ve genç istihdamı başta olmak üzere, işgücü piyasalarını canlandırmak en temel önceliğimiz olmaya devam edecek” açıklamasında bulundu.

Bakan Lütfi Elvan, Sanayicinin önünü göremediğinde ekonomik istikrardan bahsetmenin mümkün olmayacağını dile getirerek, “Eşel mobil sistemi, bazı hizmet kalemlerinde KDV indirimlerinin devamı, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında uyguladığımız sübvansiyonlar, kamu maliyesinin üstlendiği fedakarlıklardır” açıklamasında bulundu.

Bakan Elvan, son dönemde, üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında artış gösteren makasın kendilerini rahatsız ettiğini ifade ederek,  “Üretici fiyatlarının hızlı yükselişinde, döviz kuru geçişkenliği ve artan küresel emtia fiyatları temel rol oynuyor. Küresel salgından sadece Türkiye etkilenmiş değil tüm dünya, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler etkilenmiş durumda” açıklamasında bulundu.

Bakan Elvan, Türkiye’nin korona virüs ile mücadele sürecinde bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere oranla çok daha başarılı olduğuna vurgu yaparak, yapısal politikalara hız kazandırılacağı açıklamasında bulundu.

"KADINLARIN VE GENÇLERİN İSTİHDAM EİLMESİ DURUMUNDA İLAVE SÜRELER VEREREK UZATACAĞIZ"

Açıklamalarına devam eden Bakan Elvan, Kurumlar vergisinin iddia edildiği gibi diğer ülkelere göre yüksek olmadığını ifade ederek, yatırım ortamlarının iyileştirilmesi adına önemli adımlar atacaklarını ifade ederek, özel kesim yatırımlarını kolaylaştırma adına ve hızlandırmaya yönelik olarak Yatırım Uyuşmazlığı Kurumu’nu oluşturacakları açıklamasıda bulundu.

Bakan Elvan, “Yatırım teşviklerinde uygulanan SGK prim desteği sürelerini, kadınların ve gençlerin istihdam edilmesi durumunda ilave süreler vererek uzatacağız” diyen Elvan, katma değeri yüksek ürünler üreten ihracatçıları alacak sigortası ve alıcı kredileriyle destekleyeceklerini belirtti.

Bakan Elvan, sanayicilerden 4 temel beklentileri bulunduğunu da belirterek bunları şöyle sıraladı:

“Kaynaklarınızın doğru yerlerde kullanılması, Borç-özkaynak dengenizin daha dikkatli ayarlanması, İstihdam ve teknoloji dengesini çok iyi kurmaya özen gösterilmesi, Sanayinin yeşil dönüşümünü asla ıskalamaması” açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER