Son Dakika: Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Bakan Bilgin'den Milyonların Beklediği Açıklama Geldi!

Son Dakika: Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Bakan Bilgin'den Milyonların Beklediği Açıklama Geldi!
YAYIN TARİHİ: 24.11.2021 09:40:00

​Günlerdir gündeme bomba gibi düşen altın ve dolarda yaşanan rekor yükselişle beraber, ekonomik yönden sıkıntılı süreç yaşanması ile beraber dar gelirli vatandaş tarafından asgari ücret düzenlemesi beklenirken bununla ilgili araştırmalar yoğun bir şekilde yapılıyor. Vatandaşın gözü kulağı asgari ücrete gelecek düzenlemeler olurken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tarafından açıklama yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından önemli açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada asgari ücrete dair tüm detayları açıkladı. Asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret ne kadar oldu? Ne kadar olacak?

Bakan Bilgin asgari ücretin tespitine ilişkin gerçekleştirilen görüşmeler ile ilgili olarak, "Asgari ücrette görüşmeler aralık ayının son haftasına kadar devam ediyor daha sonra rakam açıklanıyordu. Aralık sonuna kadar bekleme niyetinde değiliz, aralık başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu kez erken bitirme niyetindeyiz" ifadelerine yer verdi. İşte açıklamaya dair tüm detaylar...

SON DAKİKA: BAKAN BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI!

Gerçekleşitrilen Kabine Toplantısının ardından milyonların merakla beklediği asgari ücret zammına dair sorular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlandı. Bakan Bilgin tarafından yapılan açıklamaya göre asgari ücrete dair merak edilen tüm sorular yanıt buldu. Bakan Bilgin, asgari ücrete dair görüşmelerinin 1 Aralık 2021 tariihinde başlayacağını ifade etti.

Bakan Bilgin, tarafından yapılan açıklamaya göre "Aralık sonuna kadar bekleme niyetinde değiliz, aralık başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu kez erken bitirme niyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ayrıca bir araştırma yaptırıldığına dikkat çekerek, yapılan araştırmaların hem işçi hem de işveren tarafında yaptırıldığını belirterek, "Araştırma verilerine göre uzlaşabileceğiz" açıklamasında bulundu.


Asgari ücret ile ilgili olarak Araştırma verilerinin sonuçları çarşamba günü neticelenecek ve öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacaktır. Gerçekleştirilecek olan kabinede de araştırma sonuçları duyurulacağı ifade edilmiştir.

İŞTE BELİRLENEN O FORMÜLLER!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından asgari ücretteki formüller ile ilgili öneli açıklamalar yaptı.

Bakan Vedat Bilgin öncelikli olarak vergi indirimleri ile ilgili formülünden bahsetmiştir. Bakan Bilgin, destek formülü üzerinde de çalışıldığına vurgu yaparak, 'Vergi indirimi işin içinde. İşverenin ödeyeceği bir rakam olacak" açıklamasında bulundu.

Daha önceden asgari ücrete 75 TL devlet desteği vardı ve bu da Bakan Bilgin'e sorulan sorular arasındaydı. Bakan Bilgin işverene devlet desteğiyle ilgili "Uygulanıp sona erdiğini" belirtti ve  "İşverene destek vermeyeceğiz işçilere destek vereceğiz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete dair formüller ile ilgili olarak, masadaki başka seçeneğin de işçilere destek olacağı açıklamasında bulundu. Bakan Bilgin, "Masada hem vergi indirimi hem de doğrudan devlet desteği seçeneği var. Alternatifler var. Araştırmamızdan sonra karar verilecek" ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin, kademeli asgari ücrete kapıları kapatıldığını açıklayarak, "Kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz, işveren büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz" ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER