Son Dakika: Ailelerin 2022 Senesinde Alacakları Maaşlar! İşte Bekar, Evli Ve Çocuklu Yeni Zamlı Maaş

Son Dakika: Ailelerin 2022 Senesinde Alacakları Maaşlar! İşte Bekar, Evli Ve Çocuklu Yeni Zamlı Maaş
YAYIN TARİHİ: 30.12.2021 12:52:00

Milyonların çok yakından takip ettiği gibi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte 2022 asgari ücret 4 bin 253 lira olmuştu. Açıklanan yeni asgari ücret ardından aileler alacakları ücretleri incelemeye başladı. Bu tarafta evli, çocuklu ve bekar vatandaşlar alacakları maaşları hesaplamaya ve incelemeye başladı.

2022 AGİ zammı ile alakalı son dakika haberleri vatandaşlar doğrultusundan araştırılırken 2022 senesi zamlı AGİ detayları belli oldu. Bilindiği gibi 2022 yılında asgari ücretten gelir ve damga vergisi kaldırılmıştı.  Bu tarafta AGİ’nin de kaldırıldığı iddia edildi. AGİ kalktı mı, ne kadar, kaç TL oldu ve kimler alabilecek soruları ile birlikte, bekâr, evli ve çocuklular amacıyla AGİ fiyatları vatandaşlar doğrultusundan anlık olarak araştırılıyor. Asgari geçim indirimi manasına gelen AGİ işçinin kendisi ile birlikte bakmakla yükümlü bulunduğu vatandaşlar amacıyla verdiği indirim bulunduğu belirtilerek 2022 yılının Şubat ayında AGİ maaşlara yansımaya başlayacak. Asgari ücrete zam yapıldı ve 4 bin 250 TL olurken bu tutarla eş güdümlü AGİ ücretleri de belli oldu.
BAKAN BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret ile ilgili mühim açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında tarihi bir asgari ücret belirlendiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: Asgari ücret seviyesi belirlenirken ilk olarak bu hatalar ele alındı. Biz çalışanlarımıza sosyal aktarma yapmamız gerekiyordu. Bu noktadan hareket ettik ve erken başlayıp erken bitirdik. Tarihi bir asgari ücret mutabakatına imza attık.

İşverenlerimiz de ellerini, kollarını taşın altına koydular. Çünkü bu özveri gerektiren bir şeydir. üretim sürecinin en mühim koşulu sosyal barışın olmasıdır. Burada tarihi bir kaç şey var. Tarihin en yüksek asgari ücret artışını gerçekleştirdik ve asgari ücret vergi dışında kaldı.

Her işletmenin kendi şartları vardır. O imkanlara göre asgari ücretli dışında da kendi kendine bir uzlaşma süreci çıkacaktır. Biz bir tetkik yaptık. Orada çıkan rakamlarda da o var. Patronlar 4 bin lira seviyesinde bir rakam istiyordu. İşçiler de 4 binde yoğunlaşmıştı. Derinlemesine tetkikdan çıkan netice şuydu. Biz sosyal barış istiyoruz diyordu. Bu bir dayanışmayı gerektiriyor. Çalışma enerjisi, iş birliği amacıylade çalışma bu tür bir dayanışmayı gerektiriyor.

“VERGİ İADE ETMİYORUZ”

Açık bir şekilde açıklayayım. AGİ gerçekten bir tip vergi iadesidir. Bir çocukluya, 3 çocukluya bir vergi iadesidir. Biz vergiyi kaldırdığımız amacıyla vergi iade etmiyoruz diyelim.

AGİ ORANSAL OLARAK ASGARİ ÜCRETE YANSIDI

2825 liralık bir asgari ücret vardı ve bu AGİ ile birlikteydi. 4250 liraya dahil olan de AGi var. Verdiğimiz asgari ücret dahilinde bu AGİ desteği bundan sonra herkese var. Oransal olarak asgari ücrete yansıdı.

ASGARİ ÜCRETLİ OLMAYANLARA AGİ DEVAM EDECEK

Asgari ücretli olmayanlar amacıyla AGİ programı devam edecek. Daha yukarda maaş alanlar amacıyla pozitif bir destek olarak değerlendirebilir.

Bütün emekli toplulukları arasında yer alan alan bir planlama yapacağız. Ekonomideki dalgalanmaları onları biraz evvel bahsettiğim sosyal aktarımı onlar amacıyla de ele alacağız. Memurları söylemem lazım. Biz Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç konu var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlediğimiz ücretin üstüne çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı aynı vakitte bir sosyal aktarma olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız. Çalışan memurlarımızın enflasyonun üstünde bir sosyal aktarma gerçekleştireceğiz.
AGİ DETAYLARI

Peki yeni asgari ücret ardından AGİ ne kadar oldu? Evli, çocuklu ve bekar vatandaşlar doğrultusundan agi tutarları olabildiğince sık sorgulanıyor. Bu tarafta yeni AGİ tutarları da vatandaşlarla paylaşıldı. Bu tutarlar ise şu şekilde oldu:


Bekar 402 TL

Evli eşi çalışmayan 481,5 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 543 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 603 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 684 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 684 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 684 TL

Evli eşi çalışan 402 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu 462 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu 522 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu 603 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu 643,5 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu 684 TL

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER