Şirketler Maaşlara % 30 Zam Yapacak! Özel Sektör Çalışanlarına Müjde! Uzaktan Çalışma İse...

Şirketler Maaşlara % 30 Zam Yapacak! Özel Sektör Çalışanlarına Müjde! Uzaktan Çalışma İse...
YAYIN TARİHİ: 10.11.2021 10:34:00

​Teker teker açıklandı. Özel sektör çalışanlarına müjde! Şirketler maaşlara % 30 zam yapacak! Koronavirüs salgının tekrardan artmaya başlamasıyla çoğu işletme faaliyetini durdurma noktasına gelir iken 2022 senesinde faaliyetlerine devam etmeyi planlayan şirketlerin çalışanlarına ne kadar zam gerçeklştirmeyi hedefledikleri oluşturulan bir anketle meydana çıktı.

Özel sektör çalışanlarına müjde! Şirketler maaşlara % 30 zam yapacak! Türkiye’de oluşturulan bir anket işlevini gerçekleştirmesine göre; şirketlerin % 92’si pandemiyi bahane etmeden 2022 senesinde maaşlara ortalama % 25 zam gerçekleştirmeyi ve personelin en az yüzde 60'ında uzaktan çalışmayı kalıcı duruma getirmeyi amaçlıyor.

Pandeminin meydana getirdiği olumsuz etkilere karşın şirketler, 2021'de çalışanlarına yatırım yapmaya devam edecek.

Türkiye'nin önde gelen 46 şirketinin katıldığı incelemenin neticelerına göre; şirketlerin yüzde 92'si, çalışanların ücretlerine zam gerçekleştirmeyi planlıyor. Girişimciliği destekleyen 'Endeavor Türkiye' vakfı ile danışmanlık hizmetleri veren 'Talentmelon'un ortak yürüttüğü anketten çıkan sansasyonel neticeler şöyle:

- Şirketlerin yüzde 86'sı maaşlarda enflasyonun üstünde artış gerçekleştirmeyi hedeflerken, 2021 amacıyla planlandıkları ortalama maaş artışını yüzde 30...- Yüzde 43'ü, pandemi ardından dönemde de çalışanlarının en az yüzde 60'ına uzaktan çalışma alternatifi sunmayı planlıyor.

- Şirketlerin yalnızca yüzde 13'ü, kısıtlama öncesinde, işten çıkartma sekmesini kritik olmayan pozisyonlarda kullandı.


-  İşletmelerin yüzde 85'i, evden çalışmayla eş güdümlü üretkenliğin de salgın evveline göre daha yüksek bulunduğunu ifade etti.

- Cinsiyet tarafından ele alındığında, erkekler kadınlardan yüzde 8 oranında daha yüksek ücret alıyor.

-  Şirketler işten çıkartma ya da maaş düşürme opsiyonunu son deva olarak düşünüyor. Ankete katılan 46 şirketten yalnızca 6'sı, maaşlara kesinti uyguladı.

- Bu sene da program geliştirme, en çok talebin bulunduğu ve en çok maaş alan meslek grubu... 5 bin liradan başlayan maaşları, 21 bin liraya kadar çıkabiliyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER