Şirket Yetkisilisi: Şaşkınız Personel Bulamıyoruz! 7 Bin TL Maaşla Personel Bulamıyorlar!

Şirket Yetkisilisi: Şaşkınız Personel Bulamıyoruz! 7 Bin TL Maaşla Personel Bulamıyorlar!
YAYIN TARİHİ: 8.07.2021 13:36:00

"İnsanların çoğu üniversite okumuş. Diplomalarını almışlar. Bu yüzden de 'biz üniversite mezunuyuz, böyle işlerde mi çalışacağız' diye düşünüyorlar. "...

İstanbul'da bir şirket yetkilisi tarafından personel bulamadıklarına dair yaşanan sıkıntıları anlattı. Bir yıldır İstanbul Güngrören de faaliyet göstermekte olan şirketleri için personel bulmakta zorlandıklarını ifade ettiler. Demir doğrama ve PVC sektöründe 7 Bin TL maaşla çalışacak personel bulamadıklarından dert yandılar. Firma yetkilileri, Güngören Belediyesi'nin iş arayanlar ile iş verenleri buluşturduğu Kariyer Merkezi'ne de başvuran firma yetkilileri açık olan pozisyonlara kimsenin başvurmadığını belirterek şikayetlerini anlattılar...

"VASIFLI VASIFSIZ PERSONEL BULUNAMIYOR"

Korona virüs ile mücadele döneminde Kariyer Merkezi'nde bir yılda 593 kişinin yeni bir iş sahibi olduğu belirtildi. Şirket yetkilileri sistem üzerinden eleştirmelerin yanı sıra iş arayan vatandaşlara bire bir tavsiyelerde bulunmaları ve yönlendirmeler yapılmalarına rağmen marangoz, çanta imalatı, çelik kapı imalatı, alüminyum doğrama gibi iş alanlarında vasıflı veya vasıfsız personel bulmakta zorluk çekildiği açıklamasında bulundular.

"YAKLAŞIK BİR YILDIR ÇALIŞMA ARKADAŞI BULAMIYORUZ"

Firma yetkilileri peronel bulmakta zorlandıklarını ve bu yüzden sitemlerini belirterek, 7.000 TL maaşla çalıştıracak eleman bulamadıklarını belirten şirket yetkilisi Emrullah Altuncu ise konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu; "Yaklaşık bir yıldır çalışma arkadaşı bulmakta güçlük çekiyoruz. Bizler alüminyum doğrama alanında faaliyet gösteriyoruz ve hem usta hem de ara eleman arayışımız devam ediyor ancak bir türlü uygun kriterlerde eleman bulamadık.

Güngören Belediyesi'nin kurmuş olduğu Kariyer Merkezi'ne de başvurduk daha hızlı geri dönüş olur diye ancak oradan da hiç kimse görüşmeye gelmedi. Etrafımızdaki firmaların Kariyer Merkezi üzerinden eleman arayışlarını çok kısa sürede gerçekleştirmelerine rağmen bizlere geri dönüşün olmamasına çok şaşkınız. İnşallah hem bir çalışma arkadaşı hem de bir dost kazanırız diye bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


"MASA BAŞI İŞ ARIYORLAR"

Görüşmeye gelen kişilerinde iş görüşmelerine gelerek işi beğenmeyerek gittiklerini belirterek şöyle devam etti, "İnsanların çoğu üniversite okumuş. Diplomalarını almışlar. Bu yüzden de 'biz üniversite mezunuyuz, böyle işlerde mi çalışacağız' diye düşünüyorlar. Belediyede, kamuda masa başı iş arıyorlar. Ayrıca bizim sektöre adam yetiştirilmesi lazım. Bunda büyük bir eksiklik var" ifadelerini kullandı.

"BAZI İŞ POZİSYONLARI 1 YILDIR AÇIK"

"Kariyer Merkezi sayesinde pandemi döneminde 600'e yakın vatandaşımıza yeni bir iş kapısı bulmasında aracılık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" diyerek açıklamada bulunan Güngören Belediyesi Başkanı Bünyamin Demir açıklamalarda bulundu;

"Kurduğumuz sistem sayesinde hem iş verenlerimizin kriterlerini hem de iş arayan vatandaşlarımızın özelliklerini kaydederek anında eşleştirmeler yaparak onları buluşturuyoruz. Bu sayede pandemi döneminde bizlere başvuran 3 bin 500'ün üstündeki vatandaşlarımızdan yaklaşık 600'ü yeni bir işe yerleşti. Hepsine bol kazançlar diliyorum. Ancak nadiren de olsa sistemde yaptığımız incelemede, bazı iş verenlerimizin açık pozisyonlarına bir yıldır başvuruda dahi bulunulmadığını tespit ettik. Bizler iş arayanları desteklediğimiz gibi aynı zamanda iş verenleri de destekliyoruz.

Onların da nitelikli ve aradığı kriterlere uygun çalışma arkadaşları bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu süreçte incelediğimizde birkaç iş verenimiz yaklaşık bir yıldır neredeyse hiçbir eleman bulamamış. Bizler de bu durumu nasıl aşarız neler yapabiliriz araştırmaya devam ediyoruz. İş verenimiz ile görüştüğümüzde şartlarının da normal piyasa şartlarında iyi denilebilecek bir seviyede olduğunu görüyoruz. İnşallah en kısa sürede hem iş verenlerimizin aradığı kriterlere uygun hem de iş arayan vatandaşlarımız yeni bir iş sahibi olmasına vesile olarak bu zorlu süreci birlikte aşacağımıza inanıyoruz."

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER