Şimdide Hint Varyantı! 5 Kişide Hindistan Varyantı Tespit Edildi! "Çok Daha Hızlı Bulaşıyor"

Şimdide Hint Varyantı! 5 Kişide Hindistan Varyantı Tespit Edildi! 'Çok Daha Hızlı Bulaşıyor'
YAYIN TARİHİ: 29.04.2021 11:43:00

Şimdide Hint varyantı Türkiye'de! Bulaştırıcılığı ve yayılımı daha fazla. Hint varyantı nerede görüldü? Tam kapanma Hint varyantında da etkili olacak mı?

Koronavirüs hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Endişeler artarken Türkiye tam kapanma kararı ile virüs ile mücadele de hızını arttırdı. Kabine toplantısının ardından, alınan kararın açıklanması ile beraber virüs ile mücadele tüm hızıyle devam ediyor. Virüsün bulaşıcılığı da artarken, Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada İstanbul'da Hindistan varyantının tespit edildiğini duyurdu. Bu sefer de Türkiye'de görülen bu yeni Hint varyantının bulaşıcılığının daha fazla olduğu duyuruldu.

Bunun üzerine Türkiye'de ilk defa görülen yeni varyantın Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, çifte mutasyonlu Hint varyantının salgının seyrini değiştirebileceğini ifade ederek, "Hindistan varyantının gündeme gelmiş olması, çok daha hızlı ve çok daha kolay bulaşabiliyor olması eğer normal bir şekilde yaşamaya devam etseydik bizim açımızdan ciddi bir risk olurdu. İyi ki kapanıyoruz çünkü bu, varyantın dolaşımını ve yayılımını engelleyecektir" açıklamasında bulundu.

HİNT VARYANTI DAHA ÇABUK BULAŞIYOR!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre Hindistan varyantının 17 ülkede görüldüğü açıklanmıştır. Yapılan açıklamada, çok daha hızlı ve çabuk bulaştığıda belirtilmiştir.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, tarafından Türkiye'de ilk defa görülen Hint varyantının Avrupa'ya doğru yayıldığına vurgu yaparak "Hint varyantı, İngiltere varyantına benzer ve daha önceki varyantlara benzer bir biçimde daha çabuk ve kolay bulaşıyor. Daha kolay bulaştığından dolayı riskli varyantlardan biridir" açıklamasında bulundu.

"SALGININ SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK VARYANTLARDAN BİR TANESİ"

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, ilk defa görülen Hint varyantının da dikkat edilmesi gereken bir varyant olarak sınıflandırılırken DSÖ'nün daha önce İngiltere varyantı, Güney Afrika ve Brezilya varyantıyla ilgili de yine aynı uyarılar yapılırken şu ifadelere yer verildi, Prof. Dr. Ertuğrul: "Bu varyantlar salgının seyrini değiştirebilen varyantlardır. Örneğin, İngiltere varyantı çok kısa sürede çok fazla insana bulaşarak birden bire salgının pik yapmasına yol açtı. Türkiye'de de benzer bir durumla karşılaştık. Hint varyantı da aynı şekilde salgının seyrini değiştirebilecek varyantlardan bir tanesi, çok kısa sürede çok fazla insanı enfekte edebilir. Aşıların Hint varyantı üzerinde ne denli etkin olduğu konusunda yeterli bilgimiz yok. Bir olasılık Hint varyantıyla aşıların etkinliği azalabilir ama bu varyant için bile aşıların hastaneye yatış ve ağır hastalık oluşturmayı engelleyeceğini düşünüyorum. Bunu net olarak söyleyebilmek için bilimsel çalışmaların yapılması gerekiyor." açıklamasında bulundu.
"1 MARTTA TAM KAPANMAYA GİTSEYDİK ENGELLEYEBİLİRDİK"

Prof. Dr. Ertuğrul, Türkiye'de yapılan tam kapanmanın Hindistan varyantı üzerinde etkili olabileceğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi "1 Mart tarihinde bir hata yaptık. Eğer açılmayıp, kapanmaya hatta daha sıkı kapanmaya devam edebilseydik İngiltere varyantının hakim suş olmasını engelleyebilirdik. Bizim açımızdan Hindistan varyantının gündeme gelmiş olması, çok daha hızlı ve çok daha kolay bulaşabiliyor olması eğer normal bir şekilde yaşamaya devam etseydik bizim açımızdan ciddi bir risk olurdu. İyi ki kapanıyoruz çünkü bu, varyantın dolaşımını ve yayılımını engelleyecektir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'DE RİSKLİ ÜLKELERDEN BİR TANESİ"

Prof. Dr. Ertuğrul, Türkiye'de de gelen bu tür varyantlarla, hastalığın kontrol edilemeyecek derecede yayıldığına vurgu yaparak, ülkelerde sık olarak karşılaşıldığını belirterek,  "Çünkü virüsün çoğalabilmek ve çoğalırken de hata yapma olasılığı artıyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye de bu riskli ülkelerden bir tanesi. Kısıtlamalar umarım ki ülkemizde varyantın çıkmasına engel olacaktır" açıklamasında bulundu.

"KAPANMA BOŞA GİDEBİLİR"

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Bakanın açıklamalarına göre elimizde 8 milyon doz aşı kaldı. Çok daha hızlı çok daha fazla sayıda aşı yapmamız gerekiyor ama aşı yok. Bununla ilgili çok büyük bir sıkıntımız var. Bu kapanmanın işe yarayabilmesi için bir an önce aşı bulup insanlarımızı aşılamak durumundayız. Eğer yeterli bağışıklamayı sağlayamazsak bu kapanma da boşa gidebilir." ifadelerini kullandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER