Şimdi Sırada Emekli Zamları Var! Emeklilere Ne Kadar Zam Verilecek? Açıklama Geldi!

Şimdi Sırada Emekli Zamları Var! Emeklilere Ne Kadar Zam Verilecek? Açıklama Geldi!
YAYIN TARİHİ: 18.12.2021 22:14:00

Emeklilere zam yapıldı mı? Yapılacak mı? Emeklilere ne kadar zam yapılacak? Hangi emekli ne kadar olacak?

Günlerdir merakla beklenen asgari ücret zam oranı açıklandı. Gerçekleştirile tarihi zam oranı büyük yankı uyandırdı. Bazı sektörlerde kafa karışıklıkları yaşanırken özellikle emekli vatandaş tarafından gelecek zam oranları merak edilmeye başlandı. Emekli maaşları içinde çalışmaların sürdüğü ve zamlarında gündemde olduğu açıklanmıştır.

Bu kapsamda Düşük maaşlılar için seyyanen artış ve zam gündemde yer alan konular arasında. Emekliye enflasyon+%25 zam formülü de masada yer alan en önemli konulardan. Peki emeklilere ne kadar zam yapılacak? İşte detaylar...

EMEKLİLERE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Emekli vatandaşın gözü kulağı yapılacak zam oranlarında. Daha önce  Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından da emekli maaşları ile ilgili çalışma yapıldığı açıklaması yapılmıştı.
Emekli maaşları ile ilgili olarak üzerinde çalışılan iki ayrı formül bulunmaktadır.

Yapılan açıklamaya göre emekli maaşlarına yıllık bazda asgari ücret ya da yüzde 40'lar düzeyinde bir zam yapılması gündemde yer alan konulardan. SGK ve özellikle de Bağ-kur emeklileri de düşük maaşlar almaktadır. Hatta aralarında asgari ücretin yarısından az maaş alan bir kesim bulunmaktadır. Bu durumda düşünülen ilk formüllerden biri de düşük maaş alan emekli vatandaş için seyyanen yapılacak zam ile maaşın belli düzeye çekilmesi üzerinde durulmaktadır. Bununla beraber ayrıca bir zam gündeme gelebileceği ifade edilmektedir.


EMEKLİLERE ENFLASYON+YÜZDE 25

Emekli maaşları zam oranları ile ilgili olarak ikinci formül de emeklilere asgari ücret kadar ya da buna yakın bir zam verilmesi yönünde çalışmalar yapıldığı belirtilmektedir. Bu durumda düşünülen alt rakam ise SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yıllık %40'lar civarında zam olmasıdır. Konu ile ilgili olarak zerinde durulan hesaplamalar SGK ve Bağ-Kur emeklisine enflasyon+yüzde 25 zam şekilinde olmaktadır. Bu hesaplama da %40'lar civarında artış anlamına gelmektedir.

BAKANLARDAN AÇIKLAMA!

Gündemin odağında yer alan bütçe görüşmelerinden dolayı TBMM'ye gelen Çalışma, Hazine ve Maliye bakanları başta olmak üzere ilgili bakanlara "Seçmenimizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretten sonra emeklilerimiz de büyük bir beklenti içine girdiler. Onların durumun da iyileştirecek bir düzenleme yapılması gerekiyor" açıklamaları yapıldı.  Bakanlardan gelen açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile emekliler ile ilgili de çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

SENDİKALARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce sendikalarla görüşmüşmeler yapmıştı. Bakan Bilgin, "Emeklilerle ilgili çalışmamız var, emekli gelirleriyle, onların düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz" demişti. Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da "Toplu sözleşmeden sonra aradaki hareketlilik mutlaka dikkate alınmalı ve bir ek zamla memur alım gücü düşüklüğü giderilmeli. Bu konuda bir çalışma yürütüyoruz. Ocak ayına yetiştireceğiz" açıklamalarında bulunmuştur.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR