Şimdi Satan Bin Pişman! İki Ay Sonra 100.000 Bin TL… İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Şimdi Satan Bin Pişman! İki Ay Sonra 100.000 Bin TL… İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşer?
YAYIN TARİHİ: 11.11.2021 10:07:00

​Peş peşe açıklandı. İkinci El Araç Fiyatları Ne Zaman Düşer? Şimdi Satan Bin Pişman! İki Ay Sonra 100.000 Bin TL… Sıfır araçlar için ÖTV matrahının biçimlendirilmesiyle fiyatlarda bir düşüş bekleniyor. Buna karşın ikinci el piyasasında durum farklı bir seyir göstermektedir. Bu noktada genele yayılan bir indirim olması söz konusu değil. Otomotiv hareketliliğin yoğun olduğu sektörlerden bir tanesini oluşturur. Pek çok kişi araç alırken bütçesi kapsamında ikinci ele yönelmektedir. Fakat ikinci el araba fiyatları da günümüzde oldukça yüksek!

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşer? Bu sorunun yanıtını herkes merak ediyor! Özellikle son zamanlar araçlarını elden çıkaranların yeni araç almakta zorlandıkları biliniyor! Bu nokta araç almak isteyenler beklemekten yana olurken bu durum satmak isteyenler için de geçerliliği koruyor! Peki, ikinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? İşte ayrıntılar!

ÖTV düzenlemesiyle birlikte araç markaları da fiyatlarını güncelleme yoluna gitmiştir. Sıfır araçlarda beklenen düşüşün ikinci el piyasasına nasıl etki edeceği merak edilmektedir. Vatandaşlarda indirim beklentisiyle beklemeyi sürdürüyor. Fiyatların dengeye ulaşması bu noktada önem taşımaktadır. Sıfır araç yerine ikincil el otomobillere rağbetin devam edeceğini söylemek mümkündür. Özellikle ikinci el araç fiyatlarının artış göstermesi, ikinci el piyasasını da durma noktasına getirdi. Peki, ikinci el araç fiyatları neden artıyor? İşte ayrıntılar!

İkinci El Araç Fiyatları Neden Artıyor?


Yeni düzenlemelerin ardından yapılan araştırmalar gösteriyor ki ikinci el araçlar sıfır seçeneklere göre daha uygun seyretmeye devam edecek. İkinci el araçların fiyatlarındaki yükselmenin esas nedeni talebin olmasıdır. Talep arttıkça fiyatların da yükseldiğini söylemek mümkündür. Taleplerin artmasındaki en büyük neden ise sıfır araçların vatandaşa yüksek fiyatlı gelmesidir. Araca fazladan yüz binler ödemek istemeyenler ikinci el piyasasına yönelim gösteriyor. Aracımı Satarsam Kaça Satmalıyım?

ÖTV indiriminin büyük bir fark yaratmadığını söylemek mümkün. Sıfır araçlarda ciddi bir düşüş gözlenmese de piyasada hareketlenmelerin yaşanacağını bir gerçektir. Satışlarda zarar etmemek için fiyatların dengeye oturmasında yarar vardır. Piyasa değerlerini iyi incelemek ve buna göre bir rakam belirlemek daha doğru olacaktır. Denge tekrar oluşturulana kadar iki üç aylık bir bocalama yaşanması normaldir.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER