Şimdi Belli Oldu! 38-43-44, 47, 48, 49 Yaşında Emekli Olmak İsteyenler Başkan Erdoğan Duyurdu!

Şimdi Belli Oldu! 38-43-44, 47, 48, 49 Yaşında Emekli Olmak İsteyenler Başkan Erdoğan Duyurdu!
YAYIN TARİHİ: 9.02.2022 09:55:00

​Son Dakika: 38-43-44, 47, 48, 49​ yaşında emekli olmak amacıyla müjdeli haberler ardı ardına geldi.  EYT yasasını bekleyenler amacıyla son dönemeç geldi. Emekli maaşları bugünümüzde bir hayli düşük olsa da milyonlarca vatandaş erken emekli olmak amacıyla gün sayıyor. Bazı hallerde bunun değişik formülleri de bulunuyor.

38-43-44, 47, 48, 49 yaşında erken emekli olmak amacıyla yeni haber az evvel geldi. Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Yıpratıcı işler sizi erken emekli ediyor. Yakın vakitte yalnızca 18 meslek bu kapsama alınırken bugünümüzde 45 meslek bundan sonra bu bağlamda oluyor. Sağlık çalışanları, cezaevi çalışanları ve maden işletmelerinde çalışanlar bu hakkı alıyor.Vatandaşlar arasında yıpranma hakkı olarak tanınan SGK doğrultusundan resmi olarak kabul edilen program olabildiğince ilgi çekiyor. Ağır ve riskli işlerde çalışanlar, inşaat sektörü, maden sektörü, cam endüstri sektörü çalışanları erken emekli olabiliyor. Bu anlamda bu yapılan mesleklere fiili hizmet zamanı zammı da uygulanıyor. Bu bağlamda bahse husus olan mesleklerde çalışan kişiler, her bir çalışma senesi amacıyla emeklilik günlerine 60 ila 90 gün, birtakım mesleklerde ise 180 gün olmak üzere çoktan vakit ekleyip kazanabiliyorlar.
Erken emeklilik bağlamında bu haktan yararlanabilmek için çeşitli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki belirlenen 45 meslek içinde yer almanız. Bu kapsam ise gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor. Röntgen teknisyenleri, ağız-diş radyoloji uzmanları, ceza infaz kurumu müdürü, ihtiyat pilotları ile infaz memuru gibi meslekleri yapanlara da yıpranma hakkı ile beraber erken emeklilikte geldi. 


38-43-44, 47, 48, 49​ YAŞINDA EMEKLİLİK! 


3600 günlük normal çalışma hizmet zamanını tamamlayanlar erken emekliliğin yollarını arıyor. Vatandaşlar çalıştıkları sektörlere göre erken emekli olabiliyor. Emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaşın emekli olmasını sağlayacak yasa tasarısı bekleniyor. Bu anlamda yasa kabul edilirse, 1999’dan önce işe başlayan kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilecek. Öte yandan yıpranma hakkına dönecek olursak, riskli işlerde çalışanların SGK'nın verdiği bu haktan yararlanması için alacakları hizmet süre zammı 5 yıldan fazla olamaz. Bazı özel mesleklerde ise bu süre 8 yıla kadar çıkıyor.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR