Şimdi Açıklama Yapıldı! Her Ay Verilecek! Başvuru Yapanların Hesaplarına 1.600 TL Yatmaya Başladı!

Şimdi Açıklama Yapıldı! Her Ay Verilecek! Başvuru Yapanların Hesaplarına 1.600 TL Yatmaya Başladı!
YAYIN TARİHİ: 24.12.2021 16:27:00

E-devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bağlamında yeni kira yardımları verilmeye başlandı. Öte yandan alanların sayısı da Bakanlık tarafından açıklandı. Buna göre müracaat yapanların hesaplarına 1.600 TL’ye kadar kira yardımı parası yatacak. Kira yardımı amacıyla müracaat şartları, istenilen belgeler ve başka bütün detaylar alçakta verilmiştir.

Bakanlıkların kira yardımları birbirinden bağımsız olarak farklıdır. Belirlenen şartları taşıyan vatandaşlara makul müracaat sahiplerine her ay kira yardımı yapılacak ve bu oran 2022 senesi itibari ile 1600 TL’ye kadar çıkabilecektir. Başvurular e-devlet üzerinden çevrimiçi yapılacak olup, bu kira yardımı alabilmek amacıyla haberimizde detayları verdik. 

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bağlamında dar gelirli ve ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik barınak sağlanması oldukça önemlidir. Barınma, yakacak, çocuk eğitim ve kira gibi yardımlar en fazla talep edilenler arasındadır.  Evsiz olan sokaklarda yaşayan kişilerin barınması sosyal devlet için oldukça elzemdir. 

KİRA YARDIMI BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?


Kira yardımı almak bağlamında, kira desteği almak için kişinin tüm hane gelirinin belli bir rakamın altında olması gerekmektedir. Yani kira yardımı alabilmek için dar xgelirli olmak ilk şarttır. Kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerekmektedir.
Hem de sigortalı olarak bir yerde çalışan ve maaşını alan bir kişiye de kira yardımı verilmiyor.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?


En fazla merak edilen mevzu ise kira yardımı için nereye, nasıl başvuru yapılacağıdır. Bunun için doğru adres Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmaktadır. Öte yandan Kaymakamlıklar ve Valilikler de buna destek olmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile eş güdümlü çalışarak, kira yardımının verileceği kişiye ulaşıyor ve kira yardımı almasını sağlıyor.

KİRA YARDIM PARASI  KAÇ TL?


Kira yardımı alabilmek isteyen bir birey ilk olarak olduğu ilçenin kaymakamlığının içeriğinde çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunması gerekiyor. Kira yardımı ne kadar veriliyor merak eden vatandaşlara bu halin illere göre değişkenlik gösterdiğini belirtelim. Bazı büyük şehirlerde kira yardım parası 1600 TL’ye kadar çıkabiliyor.
 

E-DEVLET ÜZERİNDEN KİRA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Kira yardımı müracaat formuna ulaşmak isteyen ve müracaatlarının alınmasını isteyen vatandaşlara müracaatlarını e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de yapılacağını belirtelim. Eğer bir e-Devlet parolası yoksa, PTT’lerden şifre alınarak giriş yapılabilir. İşte ismim ismim kira yardımı müracaat formuna nasıl ulaşılır yanıtı …

T.C. kimlik numarasi ve şifrenizle giriş yapın,


Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne gidin,“Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın

“Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir
Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin.

KİRA YARDIMI BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER