SGK'lı çalışanlar 11 Maaş Birden Alabilir! 7 Aydan Fazla Çalıştıysanız Belgeyi İbraz Etmeniz Yeter

SGK'lı çalışanlar 11 Maaş Birden Alabilir! 7 Aydan Fazla Çalıştıysanız Belgeyi İbraz Etmeniz Yeter
YAYIN TARİHİ: 23.02.2022 09:40:00

Türkiye’de milyonlarca SGK ve SSK’lı işçi bulunmaktadır. Bu işlerin pek çoğu sözleşmeli olarak çalışma hayatındadır. Herhangi bir nedenden dolayı işinden olan işçiler birçok haktan yararlanabilir. Bunlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve ayrımcılık tazminatı gibi haklardır.

Pek çok işçinin bilmesi gereken bu haklar oldukça büyük önem taşıyor. Kıdem tazminatında herhangi bir neden olmaksızın işten çıkarılan bir işçi işe geri dönebildiği gibi 11 aylık maaşı da geri alabilir. 


 

11 Aylık Maaşı Birden Almak İçin Gerekçeler


Bir işçi işten atıldıysa ve 11 aylık maaşını birden almak istiyorsa bazı şartları karşılaması gereklidir. Bu şartlar şöyledir:
  • Bir işçi sözleşmeli olarak işe girdiyse bu iş sözleşmesi belirsiz süreli olması gereklidir. Bunun yanı sıra sigortalı olarak çalışıyor olması gereklidir.
  • İşçinin işyerinde en az 6 ay çalışmış olması gereklidir. Eğer deneme süresi varsa bu sürede 6 ayın içinde sayılır.
  • İşyerinde en az 30 işçinin çalışıyor olması gereklidir. Eğer işverenin birden çok işi ve işyeri varsa toplam sayı ele alınır.
  • İşçinin işten sebepsiz yere çıkarılmış olması gereklidir.


Bu şartları yerine getiren tüm işçiler kıdem tazminatı hakkından yararlanabilir. Özellikle son zamanlarda 11 aylık maaşın tamamını birden almak istediğiniz zaman farklı yöntemler devreye girmektedir. Burada kıdem tazminatı konusunda detaylı bilgi sahibi olmak bir kez daha karşımıza çıkmaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?


Kıdem tazminatı işçilere verilen en önemli haklardan birisidir. Kıdem tazminatı hesaplanırken 30 günlük brüt ücret tutarı göz önünde tutulur. İkramiye, ulaşım, yemek gibi birçok giderler brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ardından çıkan sonuç çalışılan sene ile çarpılır. Bu işlemden elde edilen sonuç kıdem tazminatıdır.Kıdem tazminatından damga vergisi de kesilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplanırken damga vergisi kesilmesine dikkat edilmektedir. Kıdem tazminatı 2022 yılında 12.976 Türk Lirası’na yükselmiştir. 2021 yılında 8651 Türk Lirası seviyelerinde olan kıdem tazminatı bu yıl 4 kat şekilde artış göstermiştir. 2022 asgari ücret zammı bu artışta etkili olmuştur.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR