SGK’dan Müjde Borç Yapılandırılması İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı

SGK’dan Müjde Borç Yapılandırılması İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı
YAYIN TARİHİ: 9.09.2021 10:05:00

SGK’dan Müjde Borç Yapılandırılması İçin Son Başvuru Tarihi Açıklandı. Haberin devamı ...

Borç yapılandırması pek çok borçlu tarafından beklenmekteydi. SGK’dan gelen müjde borcu olan vatandaşların içini bir hayli rahatlatmış durumda. Son başvuru tarihini açıklayan SGK 31 Ağustos 2021 Tarihi gösterildi.

7326 Sayılı kanundan yararlanmak isteyenlere müjde. İlk ay için taksit ödemeleri Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar ile birlikte ertelendi. Vergi dairesine başvuran ve yapılandırma yapan vatandaşlar peşin ödeme seçeneğini seçmişlerse 1 Kasım 2021 tarihine kadar taksit ödemelerini yapmaları gerekmektedir.

SGK’ya karşın yapılacak ilk taksit ödemeleri en geç 30 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Bağkur, genel sağlık sigortası borcu olanlar için başvuru koşulu bulunmamakta. 7326 Sayılı kanun sayesinde işveren ve vatandaşa pek çok imkan tanınmakta. Yapılandırma başvurusunda bulunan borçlular, ileri tarihe atılan erteleme sayesinde kanundan yararlanabilecek.

Bağkur, Genel Sağlık Sigorta Borcu Olanlara Şart Yok!

Bağkur ve Genel sağlık sigortası alanında borcu olan vatandaşların başvuru için herhangi bir gereksinimi karşılaması gerekmiyor. Bağkur borcu olan vatandaşların 2021 Nisan ayı veya öncesine ait borçları başvuruya dahil etmezlerse donduruluyor.


Genel sağlık sigortası sahipliği olan vatandaşların borçları başvuru yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın yapılandırılıyor. Başvuru yapmadan taksitlendirme yasasından yararlanabilecek olan genel sağlık sigortasına sahip vatandaşlar söz konusu yasadan oldukça memnun.
İşveren prim borçları ve diğer alacaklıların başvuru yapması gerekmekte. Bu alanda olanlar başvuru yapmadan taksitlendirme şansından yararlanamamakta.

Borç Yapılandırması İçin Son Tarih 30 Eylül

Borç yapılandırılması için son tarih açıklandı. Vatandaşların 7326 sayılı yasadan yararlanabilmek için bu tarihlere dikkat etmesi gerekmekte. Normal şartlarda bitiş tarihi 31 Ağustos olan yasa, alınan Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte bir ay daha uzatılmaya gitti.
Kararın arından, vergi dairelerine giderek başvuruda bulunan ve borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar sorun yaşamadan yapılandırma işlemlerine başlayabilirler. Vatandaşlar ilk taksit ödemesini peşin ödeme olarak seçmişse 1 Kasım tarihi en geç olmak üzere ödemelerini yapmaları gerekmektedir.

Söz konusu tarihe kadar yapılandırma başvurusu yapmayan vatandaşların borçları aynı şekilde kalacak ve üzerine eklenecektir. Vatandaşların yapılandırma sırasında çıkması muhtemel sorunlar için son tarihe bırakmadan başvuruları yapması önerilmekte.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER