SGK (SSK) Biraz Önce Duyurdu! 1.876 TL Destek Ödemesi Yapılacak! Taksit Ödemesi, Borç Yapılandırma

SGK (SSK) Biraz Önce Duyurdu! 1.876 TL Destek Ödemesi Yapılacak! Taksit Ödemesi, Borç Yapılandırma
YAYIN TARİHİ: 18.01.2022 15:44:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çok mühim bir bildirimde bulundu. Yapılan bildirime göre SGK destek ödemeleri yapacak. Sigorta prim ödemelerinde 5 puan indirimle birlikte gelen bildirime göre 1.876 TL destek ödemesi yapılacak. Fakat işçi amacıyla yapılacak destek ödemesi amacıyla işverenin bütün borçları sorgulanacak. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu doğrultusundan oluşturulan destek açıklaması…

SGK bağlamında 1.876 TL'ye kadar destek parası ödemesi yapacak. Bu ödemeden çevrimiçi olarak müracaatte bulunanlar yararlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) ödenen sigorta primlerinden oluşturulan 5 puanlık indirimde yeni devre başladı. Buna göre İşçi başına 5 puanlık destek 250 TL ve 1876 lira arasında sürekli değişiyor. 

Gelen son dakika bilgisine göre işçinin primini yatırmayan işverenler SGK tarafından sunulan teşviklerden yararlanamayacak İşverenin Türkiye genelindeki borcuna bakılacak. İşyerinin birisinde borç çıksa öteki de prim indirimi alamayacak SGK'ya olan borçlarını ödeyen, oluşturulandıran ve taksitlerini derli toplu ödeyenler ise prim indiriminden yararlanabilecek. Gerçek kişilere Bağ-Kur prim sorgulaması yapılmayacak. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de


SGK (SSK) BİRAZ ÖNCE DUYURDU! 1.876 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK! TAKSİT ÖDEMESİ, BORÇ YAPILANDIRMA

SGK, işçi amacıyla destek ödemesi kararı aldı. Prim ödemeleri üstünde 5 puanlık indirim işçi amacıyla 250 TL-1.876 TL arasında farklılık gösterecek. İşçinin prim ödemesini yatırmayanlar ise teşvikten yararlanamayacak. Birden çok şirketi olan işverenin Türkiye çapında bütün borçları sorgulanacak. 
İşverenlerin borçları kimlik ya da vergi numaraları üzerinden sorgulanacak. Borcu olanlar bu destekten yararlanamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, işveren borçları amacıyla yaptığı bildirimde meşru ödeme zamanını atlamış veya unutmuş olan işverenlerin prim borçları, idari para cezası borçları sorgulanacağını ve SGK’nın çevrimiçi internet sitesi  SGK Online İş Yeri Bildirge Ekranı üzerinden”e Borcu Yoktur Aktivasyonu” alternatifi ile yapılabileceğini ifade etti. Öte yandan borcu olan bütün işverenler yeni karara göre bundan sonra başka teşviklerden de faydalanamayacak.

Yasal ödeme zamanı geride bıraktığımız prim, idari para cezası ile bunlara dair gecikme cezasının olup olmadığının belirlenmesi esnasında işverenin SGK'ya kendi adına tescil ettiği bütün işyerlerinde meşru ödeme zamanı geride bıraktığımız prim borçları sorgulanacak.

Ayrıca, aslında o işyerinde çalışmayan birini düzmece sigortalı gösterip sigortasız çalıştıran işverenler 5 puanlık indirim hakkından yararlanamaz. 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR