SGK, SSK, BAĞ-KUR 4A, 4B, 4C'den 52, 54 ve 56 Yaşlarında Emeklilik Hakkı! Resmen Açıklandı!

SGK, SSK, BAĞ-KUR 4A, 4B, 4C'den 52, 54 ve 56 Yaşlarında Emeklilik Hakkı! Resmen Açıklandı!
YAYIN TARİHİ: 7.11.2021 11:28:00

Kaç yaşında emekli olacağım? Bu soruyu sıklıkla duyuyoruz! Özellikle 52, 54 ve 56 yaşlarına gelenler tarafından bu sorunun yanıt merak ediliyor. 51, 54 ve 56 yaşlarında emeklilik hakkı nasılı olacak? Özellikle son zamanlarda erken emeklilik konusunda yeni bir çalışmanın yapılacağı gündeme geldi. Bu haber SSK ve BAĞ-KUR’lulara emeklilik müjdesi olarak yorumlandı. İşte bu müjdenin ayrıntıları!

Kaç yaşında emekli olacağım? Bu soruyu sıklıkla duyuyoruz! Özellikle 52, 54 ve 56 yaşlarına gelenler tarafından bu sorunun yanıt merak ediliyor. 51, 54 ve 56 yaşlarında emeklilik hakkı nasılı olacak? SGK, SSK, BAĞ-KUR için geçerli olan emeklilik şartları neler? Yine 4A, 4B ve 4C için emeklilik hakkı nasıl olacak? İşte bu soruların yanıtları!

Resmî gazetede yayınlanması ile resmiyete dökülen erken emeklilik şansından geçmiş dönemlerde prim borcu olanlar yararlanabilmektedir. Kadınlar doğum izinlerini borçlanarak, erkeklerse askerlik borçlarını düşürerek emeklilik yaşlarını erkene alma şansları bulabilirler.  Bunun haricinde vefat etmiş olan sigortalının yakınları da kendilerine ölüm aylığı bağlatabilirler. Bu durumdan yararlanabilmek için belirli bir prim şartını yerine getirmek önemlidir. Hakkın sona erme süresi Ekim 2021 tarihi olarak açıklanmıştır. Bu tarihten sonra hak sahipleri geçmiş sigortalılık sürelerini canlandırma haklarını kaybetmiş olacaklar. 

SSK ve BAĞ-KUR’lulara Erken Emeklilik Müjdesi!

BAĞ-KUR ve SSK’lı çalışanlara erken emeklilik belirli şartlar dahilinde gelmiştir. Kanunlar sebebiyle sigortalılıkları durdurulan kimseler bu yeni kanunla beraber sanki sigortalılıkları hiç durdurulmamış gibi devam edip prim günlerini hesaplatarak geçim döneme ait borçlarını ödeyerek 6 yıl erken emekli olma şansı bulacak. Bunun için her ne kadar SSK ve BAĞ-KUR çalışanları için emeklilik hesapları farklı olsa da 3600 gün ile 4800 gün arasında prim ödemesinin yeterli olacağı söylenmektedir.  

1999 Yılı Öncesi İşe Girenlere Emeklilik Müjdesi!

Erken emeklilik müjdesinin en çok 2000 öncesi sigortalılık girişleri olanlara yarayacağı belirtilmektedir. 15 yıllık süreyi ve 3600 prim günün dolduran kimseler eğer isterlerse geçmiş dönem prim borçlarını ödeyerek daha fazla beklemeden emekli olma şansı bulabilirler. Borç ödemeleri taksitlendirilebildiği gibi peşin olarak da ödenmektedir. Peşin ödemelerde gecikme zammı olmayacağı, taksitli ödemelerde ise 6,9,12,18 gibi farklı ödeme süreleri sunulacağı belirtilmektedir. 

 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER