SGK Resmen Açıkladı! 25 Yıl Sigortalılık Zamanına 5225 Prim Ve 48 Yaş Koşuluyla Emeklilik

SGK Resmen Açıkladı! 25 Yıl Sigortalılık Zamanına 5225 Prim Ve 48 Yaş Koşuluyla Emeklilik
YAYIN TARİHİ: 17.02.2022 09:50:00

Emeklilik pek çok çalışanın merakla beklediği dönemdir. Emekli olmak isteyen ve en erken ne zaman emekli olacağını merak edenler için tavsiyemiz mutlaka bir uzmana çalışma hayatlarını en ince detaylarına kadar anlatıp onlardan danışmanlık almaları yönünde olacaktır. Çünkü ülkemizde ki emeklilik şartları çok sık değiştiği için işe başlama tarihi oldukça önemlidir.

İşe başlama tarihinizi bir gün öne çekmek bile size yıllar önce emekli olma şansı verebilir. Bu durum özellikle kadın çalışanlarda sıkça görülmektedir. Erkenden stajlara başlayan hanımlar doğum borçlanmasıyla beraber 50’li yaşlarına gelmeden emekli olma şansını bulabilmektedir. Son zamanlarda emeklilikte yaşa takılanlara dair farklı seçeneklerin devreye girdiği bilinmektedir.

3600 Günden Yaralanmak Nasıl Oluyor?


Eğer çalışma hayatına 80’li yıllarda başladıysanız oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Normalde 5225 gün prim ödeme, 25 sene sigortalılık ve 48 yaş şartlarınıza tabi olmanıza ve prim gün sayınızı doldurduğunuz tarihte emeklilik isteme hakkınız olmasına rağmen 3600 günden faydalanma şansınız bulunmaktadır. Bu noktada isteseniz prim gün sayınız 3600’den fazla olduğundan dolayı yaşınız üzerinden emekli olmayı deneyebilir ve 60 yaşınızı doldurduğunuz noktada emekli olmayı da seçebilirsiniz.
Emeklilik konusu birçok insan için oldukça karmaşık olduğundan böyle imkanları kaçırmamak için mutlaka çalıştığınız kurumlarda ki yetkililerden ya da danışmanlık hizmeti veren SGK eksperlerinden yardım almanızı öneririz. Siz de 3600 günden yararlanmayı istiyorsanız, ilk önce kendi şartlarınızın bu fırsata uygun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Borçlanarak Emekli Nasıl Olurum?


Bazı çalışanlar borçlanarak erkenden emekli olma şansı bulabilmektedir. Örneğin hanımlara doğum borçlanması hakkı tanınmıştır. 3 çocuğa kadar geçerli olan bu hak sayesinde çocuk başına emekliliğinizi 2 sene geriye çekmek mümkündür. Yanı üç çocuğu olan bir hanım 6 yıl erken emekli olabilir. Aynı şekilde erkeklere de askerlik borçlanması seçeneği getirilmiştir. Eğer 99 yılı öncesi çalışmaya başlamışsanız ve askerlikten önce işe girişiniz bulunuyorsa borçlanarak 18 aylık askerlik sürecinizi emeklilik sürenizden düşerek daha erken emekli olma şansı bulabilirsiniz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR