SGK başvuran ve SSK’lı olan herkese 6000 TL toplu ödeme yapacak! Sabah sabah gelen müjdeye bakın!

SGK başvuran ve SSK’lı olan herkese 6000 TL toplu ödeme yapacak! Sabah sabah gelen müjdeye bakın!
YAYIN TARİHİ: 12.11.2021 09:48:00

Gece gece gelen müjdeye bakın! SGK başvuran ve SSK’lı olan herkese 6000 TL toplu ödeme yapacak! SGK son dakika açıklamasıyla acil paraya ihtiyacı olan herkesi oldukça sevindirmiş durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuran herkese 5 yıl geriye dönük olarak ödeme yapıyor. Başvurular SGK'ya direk olarak yapılıyor. Cenaze yardımları tüm vatandaşları kapsıyor. Evlenme yardımları ve dul yetim yardımları için ise bazı kriterler mevcut durumda. 

Nakit para ihtiyacı olan, dar gelirli olan, işsiz olan, ev hanımı, emekli vatandaşlar devletin verdiği yardımları yakından takip ediyor. Bu anlamda SGK, SSK'lı olan herkese geriye dönük olarak toplu ödeme yapıyor.   


SGK ZAM YAPTI 

Ölüm aylıkları kişilerin vefat etmesi halinde çocukların gerekli koşulları sağlamaları sonrasında bağlanan bir maaş türüdür. Bu anlamda vefat eden kişilerin yakınlarına ekonomik olarak zorluk çekmemesi için verilmektedir. Gerekli olan koşullar sağlanırsa eğer ölüm aylıkları her ay hesaba yatmaktadır. Ek ödemeleri de hesaba katarsak eğer şuan en yüksek ölüm aylığı 6000 TL civarına tekerrür etmektedir. ÖLM AYLIĞI NASIL ALINIR?


Ölüm aylıklarının vatandaşlar taarfından nasıl alınacağı ise oldukça önemlidir. Bu bağlamda ölüm aylığı bağlanacak olan kişiler sigortalı oaln insanın eşi, çocuğu, annesi ve babası olmak zorundadır. Yani 1. dereceden akrabalar olmalı. İlk öncelik ise ölen kişinin eşi olmaktadır. Çocuklar için ise cinsiyet ölüm aylığı bağlanması konusunda etkilidir. Kız çocuğu bir adım öndedir. ÖLÜM AYLIKLARI EŞE NASIL BAĞLANIR?

Ölen kişinin eşine ölüm aylığı bağlanması için kişiler o nda nikahlı olmak zorundadır. Resmi nikah ile evlilik ise şarttır. Sigortalı olan kişinin eşine yüzde 50, çocuğu olmayan eşe ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı bağlanmaktadır. En önemli temel nokta olmazsa olmaz ise vefat öncesinde eşlerin boşanmaması gerekir. Eğer boşanırlarsa ölüm aylığı bağlanmaz. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER