SGK -SSK Şimdi Açıklandı! 12.750 TL Nakit Veriliyor! Emekli Olmayı Bekleyenlere Bomba Haber

SGK -SSK Şimdi Açıklandı! 12.750 TL Nakit Veriliyor! Emekli Olmayı Bekleyenlere Bomba Haber
YAYIN TARİHİ: 7.02.2022 10:25:00

12.750 TL nakit veriliyor! Türkiye’de emekli olunabilmesi amacıyla sigortalı olarak işe başlanan dönemdeki şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Prim günü, yaş koşulu ve çalışma zamanı emeklilik amacıyla belirleyici olmaktadır. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar SGK’ye emeklilik amacıyla müracaat yapma hakkını elde etmektedir. Fakat müracaatlar anında onaylanmamakta ve bazı incelemelerden geçirilmektedir. Bu süreçte emeklilik amacıyla müracaat yapan vatandaşın mağduriyet yaşamaması amacıyla SGK, nakit avans desteği sağlamaktadır. 

Emekli adaylarını yakından ilgilendiren ilerlemeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni senede asgari ücretin 4.253 TL’ye artması ardından artış gösteren kalemlerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) doğrultusundan yayılan nakit avans tutarı oldu. Peki, nakit avanstan kimler yararlanabilir? Başvuru şartları nelerdir? Konuyla alakalı olarak detaylar şu şekilde…

12.750 TL Destek Veriliyor

SGK, emeklilik başvurusu inceleme aşamasında olan vatandaşlara 12.750 TL’lik nakit avans desteği sağlıyor. Bu ödeme ile birlikte emekli vatandaşlar acil ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve emekli maaşı bağlanana kadar geçimlerini sağlayabiliyor. 

Nakit avans, asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2022 yılında asgari ücretin 4.253 TL’ye yükselmesi nakit avans ücretinin de artmasına neden oldu. 2021 yılında 2.825 TL’lik asgari ücret üzerinden 3 aylık 8.475 TL’lik nakit avans desteği sağlanıyordu.


2022 yılında 4.253 TL’lik asgari ücret üzerinden 12.750 TL’lik nakit avans desteği sağlanacak. Desteğin en önemli özelliği faizsiz olarak sunulması. Emekli vatandaş, kullandığı miktarı maaşından 12-24-36 ay vade ile kestirebiliyor ve böylece kullandığı miktardan daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmıyor. Kişinin kullanmış olduğu nakit avans miktarı seçilen vade süresince maaştan kesileceği için emekli vatandaş ciddi bir borç yükü altına girmemiş oluyor. Geri ödemesini rahatlıkla yapabiliyor. 


 

Kimler Başvuru Yapabilir?

Nakit avans desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka yaş, prim günü ve çalışma süresi şartlarının sağlanması, emeklilik için SGK’ye başvuru yapılması gerekiyor. Bu şartları yerine getirmeyenlerin emekli olabilmesi mümkün değildir. Gerekli şartlarını sağlayan kişiler ise başvurularının üzerinden 90 gün geçmesine rağmen emekli maaşı bağlanmaması halinde bu 3 aylık süre için nakit avans kullanmaya hak kazanmaktadır.  Destekten yararlanmak isteyen kişilerin SGK’ye yazılı bir şekilde başvuru yapması gerekiyor. 
DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR