Yüzlerce Ülke Korona Virüs İçin Ümitle Aşı Beklerken Avrupa’da Binlerce Aşı Çöpe Gidecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yüzlerce Ülke Korona Virüs İçin Ümitle Aşı Beklerken Avrupa’da Binlerce Aşı Çöpe Gidecek!

SAĞLIK

22 Ocak 2021 Cuma 11:46:44

Son Güncelleme: 22/01/2021 11:47:51

Yüzlerce Ülke Korona Virüs İçin Ümitle Aşı Beklerken Avrupa’da Binlerce Aşı Çöpe Gidecek!

İngiliz haber ajansı Reuters, Fransa, İsviçre ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede aşıların taşındığı şişelerde 6 doz aşı olması fakat şişenin üzerinde 5 doz yazması sebebiyle milyonlarca aşının çöpe gittiğini duyurdu.

Avrupa’daki bazı ülkeler 5,5 euro (yaklaşık 150 TL) ederindeki yüzde 95 etkili korona virüs aşısının milyonlarca dozunu çöpe atıyor. Daha önce ABD’li eczacılar Pfizer/BioNTech’e ait beş dozluk şişelerin içinden altı dozluk aşı çıkabileceğini belirtmiş ve bu ekstra dozların kullanımı FDA ve EMA tarafından onaylanmıştı. Ancak Fransa, Almanya ve İsviçre’nin de dahil olduğu bazı ülkeler bu tavsiyeye uymadı.

MİLYONLARCA DOZ ÇÖPE GİDİYOR

Bazı Avrupa ülkeleri aşıyı 6 doz yerine 5 doz kullanıyor ve bu durum da birçok ülke aşı eksikliği yaşarken milyonlarca dozun çöpe gitmesine neden oluyor. İki dozluk bir aşı için 200 bin şişeden 6 doz aşı çıkarsa 600 bin kişi, 5 doz çıkartılırsa ve geri kalanı çöpe atılırsa 500 bin kişi aşı olabiliyor.

Bununla birlikte, bu durumun Pfizer ve BioNTech’in 2021’deki aşı dağıtımını 1,3 milyar dozdan 2 milyar doza yükseltme hedefini de engelleyebilir. BioNTech’ten konuya ilişkin yapılan daha önce yapılan açıklamada, yüksek üretim tahminin sağlık ekiplerinin şişelerde yer alan altıncı dozu kullanmasına bağlı olduğu belirtilmişti.

“5 DOZ KANITLANMIŞ VE GÜVENİLİR BİR METOT”

Fransa’da yetkililer şişelerden 5 dozdan fazlasının çıktığını açıklasa da, sağlık çalışanlarına 5 doz çıkmasının da yeterli olduğu duyuruldu. Öte yandan bazı Fransız yetkililer, aşının dozunu artırmaya yarayan şırıngalara erişim olmadığını da bildirdi.

İsviçre’de de standart olarak bir şişeden 5 doz aşı çıkarılması gerektiği çağrısı gelirken, Basel’deki kriz yönetim ekibinin sözcüsü Rolf Wirz, “5 doz kanıtlanmış ve güvenilir bir metot” açıklamasında bulundu.

Pfizer/BioNTech’in hazırladığı şişelerin boyutu ve içeriğindeki aşı miktarı büyük bir tartışmaya sebep olurken, şişelerden en az 6 adet 0.30 ml’lik dozda aşı çıktığı ortaya çıkmıştı.

“AŞI ÇOK YOĞUN, KONTROLÜ ZOR”

Fransa’da 1 ml’lik şırınga bulunamazken Almanya’nın da bazı bölgelerinde 1 ml’lik şırınga olduğu fakat diğer bölgelerde bulunmadığı söylendi.

İsviçre’deki denetleyici kuruluş Swissmedic, Pfizer ve BioNTech’in aşısından sadece uygun şırınga ve dikkatli müdahale ile 6’ncı dozun çıkarıldığını duyurdu. Zürih’teki yetkililer, “Standartımız ortalama 6’nın altında. Eğer imkan varsa altı doz aşı çıkarılıyor. Aşı çok yoğun ve kontrol etmesi zor” ifadelerini kullandılar.

HOLLANDA FAZLADAN ÇIKAN DOZLARI DEĞERLENDİRDİ

Almanya, İsviçre ve Fransa’nın aksine bazı ülkeler Pfizer/BioNtech aşısını son damlasına kadar değerlendiriyor. Danimarkalı sağlık yetkilileri, aşıdan altıncı hatta yedinci dozu çıkardıklarını ve sayede 250 bini aşkın kişiyi aşıladıklarını bildirdi. Hollanda’da ise aşının altıncı dozunun kullanılmasıyla aşılanan sağlık çalışanlarının 33 binden 39 bine yükseldiği aktarıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı